• Thealea

    en kattsäng som hänger på element??

    någon som vet vart jag kan köpa en sån och vad dom kostar???

  • Svar på tråden en kattsäng som hänger på element??
  • TrollHelga

    vi tillverkade en själv vilket kostade ungefär 50 kr:) böjde till ett rör som ser ut som 2 krokar man hänger över elementet, från krokarna går röret neråt en bit o sen nertill går det ut på vardera sida o ihop...mmm..svårförklarat
    men typ såhär _ _
    I I
    I I rät vinkel utåt
    / /
    /_____/

    Sen köpte vi ett tyg som vi sydde ihop till en påsa o drog över!

    Haha gud vad jag är kass på att förklara!! men det kanske ger er nån idé iaf:) går supersnabbt o roligt att ha en hemmagjord!

  • TrollHelga

    mn vad bra det gick ju inte att skicka ritningen:(

  • TrollHelga

    hoppas du förstod på förklaringen då iaf

  • Pink Rose

    Kanske en dum fråga, men kanske man skulle ha en bräda mellan de två rören? Om det går att fixa det... eller typ en liten plywood skiva å sen skumgummi.? Våra katter är inte direkt små Så om man bara hade tyg så skulle de nog braka igenom ganska snart

  • milimina

    nä det räcker med tyg om man har ett stadigt, våra båda brukar trängas där och än är den inte trasig de gillar också att det är som en liten hängmatta.

  • Thealea

    tack för era svar. ska göra som trollhelga och göra min egen, dom var så dyra att köpa.

  • Arla

    såg en sådan på järnaffären här hos oss igår men jag såg inte något pris... kan nog finnas i välsorterade affärer

  • milimina

    ja de är dyra i inköp faktiskt... har för mig att våran kostade rätt många hundralappar. och innan man ens vet om katten tycker om den känns det lite sådär att punga ut.

    i den här lägenheten passar den tyvärr inte på elementen så nu är den oanvänd, det kan också vara värt att kolla innan. eller göra en egen som man vet passar!

  • Rigmor Mortis

    Jag har sett såna på Granngården, köpte min på Ekohallen (som det hette då). Mycket populär!!

  • Soffie

    min kostade typ 150-200 i djuraffären.

Svar på tråden en kattsäng som hänger på element??