• mliabel

    Vad räknas som rulla runt?

    Vad räknas egentligen som att "rulla runt"? Är det när de rullar över och får armarna fria? Eller är det också när kämpar sig runt men har en arm fast under magen? 
     

  • Svar på tråden Vad räknas som rulla runt?
  • Sapato

    Jag tycker det är när dom rullar runt helt uta att fastna med armen.

  • mliabel
    Mirali skrev 2012-08-30 11:39:34 följande:
    Jag har lite undrat samma sak.. Min baby rullar lätt från mage till rygg 6 veckor gammal. Men det ser ju mest ut som att hon ramlar.. Hon lyfter överkroppen så högt hon kan tills hon tippar över. Sedan ligger hon ju där som en sköldpadda på rygg och det ser inte ut som att hon är någonstans i närheten av att kunna ta sig runt åt andra hållet (vilket ju också är att vänta när man är 6 veckor) Men man måste väl ändå kunna säga att hon kan vända sig från mage till rygg, även om det inte riktigt är så att hon gör det med flit... ?

    Ja det tycker man ju i alla fall. Min pojk vänder sig från rygg till mage men kommer inte runt med armen som ligger i vägen. Men han vänder sig ju, men han rullar ju inte direkt. Men sen är han bara tio veckor också.
Svar på tråden Vad räknas som rulla runt?