Anonym skrev 2012-08-27 22:58:13 följande:
Har ni samma utbildning?
Ja det har vi. Förskollärare.
Anonym (Jämför inte) skrev 2012-08-27 23:20:13 följande:
Förstår att det känns trist. Men på lönesamtalet bör du inte ta upp vad en kollega har i lön. Lyft istället fram dina goda egenskaper o berätta hur bra du e.. Tryck gärna på att du har arbetslivserfarenhet nu o att du vill att det ska synas i lönen.. Jag jobbar kommunalt o blev jätteledsen när en kollega blev putt för att jag hade högre ingångslön än vad hon hade fått 3 år tidigare.. Hon pratade om det med andra kollegor o jag kände mig dum o dålig. Kändes som att hon inte tyckte jag var värd det.. Inte ville unna mig det.. Känsligt med löner...
Tycker att det är en bra ingångslön hon fått och hon är definitivt värd den! Tycker bara att min lön är pinsamt låg om man då jämför lite. Vad jag vet så är våra löner generella och inte individuella och om min och hennes lön då går upp lika mycket nästa gång så har vi ju nästan samma lön trots att jag har mer arbetslivserfarenhet.
morningsun skrev 2012-08-27 23:38:16 följande:
Ja, det är säkert tråkigt att vara den som har bättre betalt. Men det är ju inget skäl att inte ta upp saken. Det finns däremot ett BRA skäl: det helt irrelevant för lönesättningen. Lön ges ju för det arbete man själv utför och det värde man själv tillför till verksamheten, inte för det arbete någon annan gör. Om lönen inte blir bra där man är får man byta jobb. Och kan man inte byta jobb, ja, då har ju arbetsgivaren ingen anledning att betala mer.
Tror inte att det funkar så på min arbetsplats / i min kommun. Man kan nog påverka lite om man lyfter sig själv i lönesamtalet, men det handlar inte om några större summor. Kommunen är snål och chefen brukar hänvisa till den generella procentökningen och kommunens budget. Men jag kan absolut tänka mig att byta arbetsplats/kommun för att få högre lön. Som förskollärare har man ju den fördelen, det finns jobb överallt i princip. Därför tycker man ju att de borde värdesätta de förskollärare man har och se till att de har en skälig lön, annars förlorar man ju oss till grannkommunen.
Anonym skrev 2012-08-28 10:32:12 följande:
I det här fallet tycker jag det är helt ok att ta upp vad din kollega har i lön. Jag var med om precis samma sak för några år sedan. Jag hade 24.000 och en nyanställd hade 23.500. Då var jag 6 år äldre och hade också 6 år mer erfarenhet.
Jag tog upp detta med chefen och fick 26.500 i stället. De såg inga konstigheter med att höja min lön när de satt ingångslönen så högt på kollegan. Blev inte ens diskussion.
Va bra! Funderar på att höra lite med mina andra kollegor vad de har för lön. Det är lite tabu att prata lön mm, det vet jag, men samtidigt är det väldigt viktigt tycker jag.