• Mitjka

    Graviditetshepatos?

    Är gravid i v. 16+1, och har sen en vecka tillbaka haft en otrolig klåda över främst ben och mage. Hela dagarna men mer nattetid.
    Har hepatit c sen 4 år tillbaka. Och subutexbehandling sedan 1år tillbaka.
    Är otroligt orolig att min lever nu inte funkar som den ska i och med belastning utav graviditet, och så småning om kan skada fostret på något sätt.

    Någon med erfarenhet utav Graviditetshepatos?
    Hjärtligt tackam för svar.


  • Svar på tråden Graviditetshepatos?
  • Mitjka

    Har lämnat blodprover idag och får svar inom en vecka. Ingen med egna erfarenheter ang. Detta? Mvh

  • gavagai

    Jag ska ta prover imorgon för graviditetshepatos (för att det kliar så förskräckligt). Minns du möjligen hur lång tid före provet man behövde vara fastande? Minns inte vad de sa, och undrar hur sent jag kan äta middag. Glad Får återkomma senare om hur provet går.

  • gavagai
    Strumpans skrev 2012-09-02 18:57:58 följande:
    12h innan. Vatten får man dricka
    Är det bara vatten man kan dricka?
  • gavagai
    Strumpans skrev 2012-09-02 19:14:45 följande:
    Ja så står det i mina papper :)
    Aha, bra att veta. Jag fick inga papper. Ringde i förra veckan och frågade om de kunde ta provet när jag ändå ska till MVC imorgon. De sa bara att jag skulle fasta innan, och de sa säkert 12 timmar, men det var det jag inte riktigt kom ihåg. Kör i alla fall på bara vatten nu då.
Svar på tråden Graviditetshepatos?