• belive 23

    Ont i nedre delen av magen, v 26?

    Har haft ont i nedre delen av magen ca 1 vecka. Känns ungefär som mänsvärk. Inte som sammandragningar att magen blir hård och sen mjuk igen utan en molande värk, mest på höger.. Kommer inte ihåg att jag hade så här förra graviditeten. Är det någon annan som har liknande? Borde jag ringa bm?

  • Svar på tråden Ont i nedre delen av magen, v 26?
  • isis bianco

    Jag har också ont i min mage. Känns ytligt men ändå inte... I navelhöjd men lite utåt sidan till. Misstänker att det kan vara bebis som trycker? Ex ligger helt tvärsöver så det blir spänt och ömmar av det? Vet också attman kan få ddiffusa magsmärtor av urinvägsinfektion. Har du kollat det? Själv har jag Uvi, men har blivit behandlad så hoppades att jag inte skulleha mer ont . Haft det från och till i två veckor nu. Är i vecka 27 förresten :)

  • belive 23

    Okej nej det har jag inte, har inte ont när jag kissar, men det behöver man kanske inte ha. Jo bebisen ligger väl och trycker på massa. Han rör sig mycket och magen växer. Fortsätter det kanske jag ska ringa bm.

Svar på tråden Ont i nedre delen av magen, v 26?