• Bella2012

    2mån bebis suger på sina händer hela tiden

    Hej,

    Har märkt att min bebis som nyss fyllt 2 månader stoppar sina händer i munnen hela tiden
    på sista tiden.

    Det är väl alldeles för tidigt att det skulle vara tänderna?
    Vad annars kan det vara? 

  • Svar på tråden 2mån bebis suger på sina händer hela tiden
  • Smultronpajen88

    Det är ganska vanligt att bebisar suger på händerna. Brukar oftast inte bero på något. Har upptäckt händerna och tycker dom smakar gott :)

  • Natulcien

    Vår son upptäckte också sina händer ungefär i den åldern och sög massor på dem. Helt normalt. Han fick, för övrigt, tänder runt 6 månader och det märktes inte alls. En dag fanns de bara där... Glad

  • Barbamama08

    Min gjorde också det vid den åldern. Nu har hon slutat med det, däremot åker allt annat och fötterna in i munnen istället.

  • Apopan

    Vill väl bara ha något att snutta på. Både min och två andra bebisar i min bekantskapskrets hade händerna i munnen för jämnan i den åldern och även senare, utan att det verkade höra ihop med några tänder :)

  • tnet

    Min pojk på 9 veckor suger också på händerna, och har gjort det mycket sista veckan

  • Bella2012

    Hon är så gullig när hon håller på men ibland går hon lite väl långt in med fingrarna så hon börjar hosta till

Svar på tråden 2mån bebis suger på sina händer hela tiden