Hjälp i bilbarnstolsdjungeln!
Hej på er!
Det är dags för oss att köpa tre nya bilbarnstolar och jag behöver er hjälp i bilbarnstolsdjungeln.
Vi har två bilar, en Volvo V70 och en Peugeot 307 och två barn en 2,5-åring och en 5-månaders, så vi måste ha 4 stolar. Volvon är huvudbilen och därför känns det viktigare med "skönare" stolar i den än i Peugot:n som är mer som en extrabil och inte används för långa turer och dessutom inte är lika rymlig.
Idag åker 2,5-åringen i en Acta Graco BeLogic i V70:n och i en Britax Freeway (som måste bytas ut) i 307:an och lillan måste snart flyttas från babyskyddet till en bakåtvänd bilbarnstol.
BeLogic går att "tippa" under färd och jag funderar på om lillasyster ska ta över den stolen och att vi ska satsa på en lite större stol till storebror som han kan ha till det är dags för framåtvänt om typ 2-3 år.
Är det någon som vet om det är stor skillnad på Britax Hi Way och Max Way rent storleksmässigt för barnet att sitta i?
Mina funderingar går såhär:
Volvon: BeLogic + en ny Britac Max Way
Peugot:n: två Britax Hi Way
Hur har ni med ca 2 år mellan barnen resonerat?
Förslag på andra stolar?
Tack på förhand!