• TheQuo

    Rören knäpper och lever om

    Det har helt plötsligt börjat knäppa och leva om i rören i min lägenhet. Det har nu hållit på i ca 4 veckor så när som på ett par dagar då det har varit tyst. Det låter i varje rum i lägenheten men mest i vardagsrummet. Jag har försökt lokalisera var ljudet kommer i från och det är inte i själva elementen utan någon meter ifrån och upp längst väggen. "Knäppningarna" kommer väldigt oregelbundet ibland med 10 min mellan rum och andra gånger någon timme mellan.
    Jag har hört med min granne som bor ovanför mig om han har hört några ljud från rören men det var då tyst i hans lägenhet.
    Vad tror ni felet kan vara? som sagt det har aldrig knäppt i rören tidigare och jag har nu bott i lägenheten i nästan fyra år. Kan elementen behövas luftas eller?

  • Svar på tråden Rören knäpper och lever om
  • NHult

    Ja lufta dom,
    inte alls ovanligt att det låter i rören särskilt på hösten när värmen ska igång och cirkulationspumpen börjar öka.
    Om det finns luftfickor i systemet så låter det.

         


    Bloggar lite här på FL <3
Svar på tråden Rören knäpper och lever om