"Fotomodeller" och fotografer till graviditetsbok
Hej!
Jag heter Emelie Andersson och går sista året på Kungsholmens gymnasium inriktning natur/kör. Jag har precis börjat med mitt projektarbete där jag valt att skriva en bok om att försöka skaffa barn, graviditet, förlossning och allt som hör till. I boken kombinerar jag "vanliga" fakta om både de roliga och de jobbiga sakerna som kan hända och sen kompletterar jag med olika medverkandes egna personliga historier.
Mitt största problem är dock bilderna... Därför söker jag folk som på olika sätt kan tänka sig att ställa upp som fotomodeller. Jag har helt okej fotokunskaper och kan fota själv om så behövs, men jag söker någon som är gravid och där jag kan få fota magbilder, skärmen på ett ultraljud, under en undersökning eller något helt annat. Jag är flexibel men vill ha bilder för att ge boken en känsla.
Det är dock inte viktigt att bilderna är nya utan har du några gamla bilder från graviditet och förlossning som du vill bidra med så är det också högst uppskattat. Anonymitet är en självklarhet om ni önskar det!
Eller kanske är du frilansfotograf och fotar såna här typer av bilder och vill bidra med bilder??
Hör av dig med meddelande här eller mejla på [email protected] om du har några frågor eller vill vara med och medverka!
Hälsningar Emelie