• Anonym (Crazy)

    Håller jag på att bli galen ? Psykotisk?

    Jag är jätte orolig att jag håller på och tappar förståndet . Jag har ångest och är deprimerad det vet jag men är jag även på väg stt bli psykotisk . ? Jag har ocerklighetskänslor flera gånger per dag . Känns som jag är avskärmad från världen i en bubbla . Vill bara spräcka bubblan och bli mig själv igen . Känns som att alla jag pratar med familj vänner ja alla tycker det är nåt som inte stämmer med mig . Alltså det är så jag uppfattar det . Ingen som sagt något men tycker det ser ut sp i deras ansiktsuttryck när dom tittar på mig . Jag vågar knappt kolla någon i ögonen för känns som jag har galen blick alltså att jag ser psykiskt sjuk ut i ögonen . Allt känns bara så mörkt och deprimerande . Känner mig skitstressad hela tiden och nervös . Håller jag på att bli galen eller hamna i psykos ? Någon med erfarenhet av det ? Har en liten bebis på två månader som håller mig uppe halva nätterna så får ju inte så bra sömn.

  • Svar på tråden Håller jag på att bli galen ? Psykotisk?
  • Anonym (Crazy)
    Anonym (Hm) skrev 2012-09-30 18:31:09 följande:
    Låter som förlossningsdepression iom att det inte var länge sedan du födde, tycker att så fort du kan tar kontakt med din barnmorska, bvc eller en läkare för att få hjälp. Sen det där med overklighetskänslor är jätte vanligt när man är deprimerad och har ångest. www.vardguiden.se/Sjukdomar-och-rad/Omraden/S.../

    Jag har sökt till psykolog så har gått två ggr . Han är specialiserad på ångest , men är rädd för att hamna i psykos hur blir man då ? Nån som vet. Känner mig rädd för folk för vill inte att dom ska tycka jag är konstig knäpp . Som sagt känner ocerklighetskänslor , känns som alla kollar konstigt på mig som det är nåt fel på mig , känns som jag ska bli apatisk och bara sitta och stirra . Är så rädd för det . Vill finnas för mitt barn . Någon som vet om detta låter som en psykos ??? Eller blir det så när man är deprimerad och har ångest ? Ni som haft det får ni svårt och umgås med folk ? Känner ni er konstiga och nervösa i folks närvaro ?
  • Ironhead

    Att du inser att något inte är som det ska tyder på att du inte håller på att få en psykos, utan snarare är det något annat som är i görningen. Jag tycker att du ska ta det på högsta allvar och redan imorgon ringa till psyk och beskriva exakt hur du känner. De kommer förhoppningsvis att kunna slussa dig vidare till någon som kan hjälpa dig så snart som möjligt.

  • Anonym

    Det du upplever är vanligt vid ångest, så försök släppa tanken på psykos.

  • Anonym (Crazy)

    Okej så om man själv är medveten så att säga om att man inte känner sig normal så är det oftast tvärtom alltså stt man inte håller på å blir galen ? Känner mig bara så konstig och är rädd att folk ska tycka det . Men kan man ta upp detta på BVC tycker ni ? Ja ska dit på onsdag . Men jag skäms så mycket. Är rädd för att hon ska tycka jag är knäpp som känner såhär .

  • Ironhead
    Anonym (Crazy) skrev 2012-09-30 18:58:29 följande:
    Okej så om man själv är medveten så att säga om att man inte känner sig normal så är det oftast tvärtom alltså stt man inte håller på å blir galen ? Känner mig bara så konstig och är rädd att folk ska tycka det . Men kan man ta upp detta på BVC tycker ni ? Ja ska dit på onsdag . Men jag skäms så mycket. Är rädd för att hon ska tycka jag är knäpp som känner såhär .
    BVC hade jag inte valt som först på listan av människor att prata med om sådanhär problematik, då jag själv har dåliga erfarenheter av sådant. Men om du känner förtroende för dem där så har de ju faktiskt möjlighet att därifrån slussa dig vidare om så skulle behövas, så go for it säger jag.

    Och ja, är du själv medveten om att nåt "inte är som det ska" så har du inte flippat ut totalt. Då är ens tillstånd för en själv ett normaltillstånd, hur irrationellt man än resonerar och handlar egentligen.
  • Anonym

    Vid t ex panikångest är det vanligt både med overklighetskänslor och skräcken att hålla på att "bli galen på riktigt". Kan vara bra att rådgöra med en läkare också, om du behöver medicinering för att ta dig ur detta. När jag äntligen tackade ja till medicin i samband med min förlossningsdepression var barnet redan 8 månader och jag ångrade att jag hade varit så envis och inte ville medicinera, så att jag nästan förlorade all den tiden med mitt barn. Gick också till psykolog innan dess. Hoppas att du får hjälp!

  • Anonym (Crazy)
    Ironhead skrev 2012-09-30 19:02:13 följande:
    BVC hade jag inte valt som först på listan av människor att prata med om sådanhär problematik, då jag själv har dåliga erfarenheter av sådant. Men om du känner förtroende för dem där så har de ju faktiskt möjlighet att därifrån slussa dig vidare om så skulle behövas, så go for it säger jag. Och ja, är du själv medveten om att nåt "inte är som det ska" så har du inte flippat ut totalt. Då är ens tillstånd för en själv ett normaltillstånd, hur irrationellt man än resonerar och handlar egentligen.

    Vad har du för dåliga erfarenheter av BVC ? Funderar på stt vara säga till BVC sköterskan att jag är deprimerad så skickar hon mig till psykolog som man kan berätta mer ingående .? Dom lär vel ha tystnadsplikt sina emellan alltså barnmorskan och spykolohen dom har där på BVC ? Kan msn inte ha psykos eller vara knäpp om man är medveten ? Hur är man egentligen när man tex har en lätt psykos ?
  • Ironhead
    Anonym (Crazy) skrev 2012-09-30 19:13:25 följande:

    Vad har du för dåliga erfarenheter av BVC ? Funderar på stt vara säga till BVC sköterskan att jag är deprimerad så skickar hon mig till psykolog som man kan berätta mer ingående .? Dom lär vel ha tystnadsplikt sina emellan alltså barnmorskan och spykolohen dom har där på BVC ? Kan msn inte ha psykos eller vara knäpp om man är medveten ? Hur är man egentligen när man tex har en lätt psykos ?
    Mina dåliga erfarenheter är att när jag på BVC talade om att jag var mycket ledsen, mådde dåligt och kände mig ångestfylld stora delar av dagen sa bvc-sköterskan att "ja, du kanske inte borde ha hand om barn...". Men det är ett extremfall och inget du ska ta till dig av om du känner förtroende för personalen på din bvc.
    Säg till dem att du skulle vilja komma i kontakt med en psykolog så snart som möjligt helt enkelt.

    En människa med djup ångest och panikångest brukar kunna känna sig mer "knäpp" och tro att man är psykotisk som ett symptom på sin ångest.
    Det är så mycket du kan känna och gå igenom när kroppen är i ett sådant tillstånd. Många kan ju tro t.ex att de har hjärtinfarkt. Andra kan få muskelspasmer utav ångest.
    Men jag känner inte dig, och vet väldigt lite om hur du mår och upplever saker i vardagen så det är svårt för mig att "hjälpa".
  • Dimitra
    Anonym (Crazy) skrev 2012-09-30 18:58:29 följande:
     Men kan man ta upp detta på BVC tycker ni ? Ja ska dit på onsdag . Men jag skäms så mycket. Är rädd för att hon ska tycka jag är knäpp som känner såhär .
    Jag tog upp med BVC-sköterskan att jag trodde att jag fått en förlossningsdepression. Fick fylla i nått test på en gång som sedan användes för nån gradering. Hon gav mig en jourtid hos läkare samma eftermiddag och denne sjukskrev mig på stående fot. BVC-sköterskan skickade även remiss till mödravårdens psykolog.

    Alla såg hur söndertrasad jag var och behandlade mig med silkesvantarna på så BVC kan mycket väl vara helt rätt ställe att starta på

    Krya på dig {#emotions_dlg.flower}
    The Dimitra universe.
Svar på tråden Håller jag på att bli galen ? Psykotisk?