Ni som handpumpar. Hur mycket mjölk får ni ut?
Som trådstarten frågar så undrar jag hur mycket mjölk som ni får ut i snitt de gånger som ni handpumpar?
Visst är det mysigt att amma etc. Men det finns tillfällen då det är bra att det finns ett lager mjölk så att bebisens pappa (eller annan) har möjlighet att ge den lille mat om man själv inte kan just då.
Sedan en till fråga kopplat till detta: Hur mycket mjölk ger ni sedan till er lilla bebis när den mjölken ska ätas som pumpats ut? Hur gammalt är er bebis vid de mängderna?
Vi ska precis börja testa lite smått att pappan ska ge vår bebis mat och det är ganska bra att veta ungefär hur mycket vår 3 månaders kan behöva. (det är inte som att jag direkt kan mäta mängden mjölk som äts när det kommer direkt ut ur bröstet. )
Tack för hjälpen!