Hur löser ni julen?
Jag kommer bli ensamförälder om 1.5månad, då flyttar pappan och jag kommer ha sonen på heltid. Pappa ska vi ha umgänge med allihopa men han kan inte ta sonen själv. Jag tog upp frågan om julen med honom, han kommer flytta 1 december så det blir ju tajt inpå det. Min släkt bor 35mil bort och jag vill fira med dem precis som jag gjort i flera år och som sonen gjort 2 gånger, där finns hela mitt kontaktnät och sonen pratar ofta om att åka till mormor, morfar och morbror.
Här finns pappa och farmor, farmor tjatar varje år om att vi ska vara kvar och fira jul och födelsedagar med henne men det är rätt så trist att fira här. Blir mat och sen är det slut, inget direkt mys och speciellt kul för sonen. Hos min släkt blir det mer folk och kusinen kommer.
För sonens skull och även min så tycker jag vi ska åka till min släkt, det kommer bli en jobbig december för oss alla och sonen behöver få träffa folk som har tid och ork över till honom. Pappa har det inte utan han avvisar sonen om och om igen. Sa till pappa att jag kan kolla ifall han kan följa med och sova hos min bror tex. så kan vi fira julafton allihopa. Vi är vänner så det är inte bråk och sånt utan det går att göra rent praktiskt men han vill tänka och vänta tills han flyttat. Men då är det ju december och det ska bokas tåg och det blir lite sent. För han kommer inte kunna bestämma sig fort utan det kommer heta "jag ska fundera" fram tills 23:e.
Hur gör ni andra, jag vill inte köra över pappan samtidigt som jag tänker på sonen också. Hade pappa visat engagemang och intresse så hade det kanske varit en annan sak men han orkar inte och som idag har han sovit hela dagen, åkte med och handlade och när sonen sen körde tåg på hans ben så blev det gnäll och sonen blev avvisad igen. Hos min släkt finns många som leker, och finns där för sonen men även för mig.
Vi kan fira med pappa och farmor innan jul som vi gjort innan med farmor och sen åka till min släkt.