En flaska vin och sedan minnesluckor
Jag tror jag har ett problem. Eller vet att jag har det. Min pappa är alkoholist och min mamma dricker mycket på helgerna. Men det är väl inte riktigt det jag vill fråga om. Utan vill bara höra med er där ute om ni någonsin får minnesluckor när ni är ute på puben?
Mig tillhör det vanligheten och det spelar inte så stor roll om det är en flaska vin jag druckit, eller fyra öl. Jag verkar vara oerhört känslig och har flertalet gånger glömt bort människor jag träffat, konversationer jag haft. Men nu på sista tiden har jag även flera timmars blackout trots att mina vänner ger mig ledtrådar så fattar jag inte vad de pratar om. Tydligen borde jag sluta dricka men jag förstår inte varför jag som dricker lika mycket som min vän en kväll ute får minnesluckor av exakt samma mängd, eller till och med mindre, när hon inte får det. Är det helt enkelt så att vissa har lättare att få minnesluckor?
(och snälla ni inga spydiga komentarer tack, jag vet att jag har ett problem och att jag inte borde dricka överhuvudtaget)