• Loa

    Present till någon som "har allt"? Har du gett bort en personlig eller betydelsefull present till någon?

    Min manfyller år på måndag och jag har alltid samma problem när det gäller presenter. Han är en sådan som har allt och vill han ha något köper han det. Jag har förklarat att det är svårt att köpa något åt honom och han säger alltid något i stil med "jag blir glad för vad som helst, det behöver bara vara ett kort eller så..". Men vem vill ge sin man ett kort som grattis på födelsedagen? Eftersom en "pryl" inte är någon mening, kläder vill han köpa själv, det enda han inte vill ha är presentkort och resor vill han vara med och boka, så tänkte jag att en upplevelse på hemmaplan skulle vara en bra present. Ni vet, gömma kort på olika ställen och så är slutmålet en middag på månen..nej men ni kanske förstår hur jag tänker? Men min fantasi tar slut här. Någon som kan ge mig lite tips? Någon som gett bort en annorlunda, genomtänkt, personlig eller betydelsefull present? Det behöver absolut inte vara dyrt!

  • Svar på tråden Present till någon som "har allt"? Har du gett bort en personlig eller betydelsefull present till någon?
  • jordgubbe88

    Min sambo som fyller 30 ska få två värdbevis till en ölbryggarkurs, så kan han ta med sig en polare. Till detta ska han få en bok om öl, två sådana där öglas som ser ut som stövlar, samt lite olika annorlunda ölsorter. Han önskar sig aldrig nånting och har allt så jag hoppas han blir glad för detta. Bara julklappsproblemet kvar att lösa:).

  • icy
    http://www.upplevelsepresent.se

    Är en skitbra sida där man kan köpa sig en upplevelse allt från rymdresa i USA till chokladprovning. 

    Eller kanske en scrapbook med era fina minnen? Ett halsband med en bild på er inuti?
     
  • Loa

    Det är en jättebra ide och jag tror absolut att han kommer gilla det! Jag har köpt något liknande förra året till min man men då var det whiskyprovning, glas och en liten bok till, mycket uppskattat tror jag men tyvärr en förbrukad upplevelse här :)

  • Loa

    icy: Jättebra tips, tack! grind: Bra film! Men det är inte så att vi har problem med att vi är för rika. Jag vill ge min man en personlig och genomtänkt present i stället för en eltandborste..

  • Ingridsmamma

    Laga en god middag, bio kanske, eller massage antingen för er båda eller att du masserar han, i så fall kan du fixa en olja som luktar gott. Tända ljus. En mysig romantisk kväll tycker jag är en perfekt present till någon som har allt :)

  • Gyllan

    Ett namnhalsband? Visserligen något han kan köpa, men ändå personligt. Min man fyllde 40 år i helgen och han ska få en namnstav från MySilver (www.mysilver.se) med våra namn på och namnen på våra två barn. Jag har tidigare ett smycke därifrån som är väldigt fint. Har ni inga barn kan man ju skriva in era namn och något speciellt datum, tex förlovningsdag och vigseldag

Svar på tråden Present till någon som "har allt"? Har du gett bort en personlig eller betydelsefull present till någon?