• ugglan

    Vad krävs av datorn för att spela Mine craft?

    eller hur det nu stavas..

    Anledningen till min undran är att vi troligen kommer köpa en laptop till 8-årige sonen nu som kombinerad julklapp och födelsedagspresent.
    Det han gör vid datorn är förutom att han skriver en hel del, kollar på "video" samt leker med olika (enklare) bild och ritprogram/spel.
    Sen har han nu även fastnat för just spelet minecraft då. Han är som sagt bara 8 år och verkligen nybörjare ännu så länge.
    I nuläget spelar han på vår gamla laptop som absolut inte har några "spelfinesser" alls, en av de billigare varianterna då när vi köpte den för närmare 2 år sedan.
    Idag var vi inne på Elgiganten och hörde oss för. Vi vill ju ha en dator som han kan göra dessa saker med som han i nuläget gör med vår gamla dator.
    Men enligt säljaren där på affären så räcker prestandan i de billigare av deras datorer inte alls till för detta..
    Känner att en julklapp/present för runt 3-4000 kr är mer än tillräckligt för en såpass liten kille egentligen men nu försökte han tuta i oss att detta inte alls skulle räcka till för sonens behov.. låter skumt tycker jag.
    Hur kommer det sig att det funkar bra och spela nu då på vår gamla skruttburk? 
     
                

      


  • Svar på tråden Vad krävs av datorn för att spela Mine craft?
  • ugglan

    Har försökt läsa där men hänger inte med helt i alla tekniska benämningar.. Vet inte vad vår nuvarande dator innehåller ens..
    Dataförsäljaren pratade om att det borde vara en viss "klas"s på grafikkortet samt tillräckligt kraftfull processor.. Men betyder det då alltså att alla miljoner som sitter världen runt å spelar detta spel äger varsin maffig speldator? 


Svar på tråden Vad krävs av datorn för att spela Mine craft?