Jag är grafisk formgivare och illustratör. Fråga gärna
Jag är grafisk formgivare, illustratör, egen företagare och mamma till tvillingar. Några frågor?
Jag är grafisk formgivare, illustratör, egen företagare och mamma till tvillingar. Några frågor?
Håller du på något med webben?
Vad tycker du kännetecknar en bra hemsida/sajt? (5-10 grundpunkter, kanske, svårt att begränsa annars. )
Ja, jag formger hemsidor och ibland kodar jag även sidorna.
Det jag tycker kännetecknar en bra (företags)hemsida är:
Genomtänkt innehållsstruktur (den viktigaste informationen på ett fåtal sidor, ytterligare information läggs som undersidor till dessa)
Enkel och tydlig navigering
Genomtänkta färg- och typgrafival
Undvik generiska bildbyråbilder (lyckliga telefonister mot vit bakgrund är bara trist, förljuget, fantasilöst och billigt)
Hm, återkommer med fler när jag tänkt igenom det hela lite bättre.
Hej, jag har massa frågor!
Hur jobbar du som illustratör? Vad för typ av jobb?
Hur får du jobben?
Hur tar du betalt?
Näe, jag jobbar inte som illustratör men det händer att bilder jag har gjort som exempel till kunden används i den slutliga produkten. Jobben jag gör är främst logotyper till företag, förpackningar, broschyrer, bokformgivning, hemsidor och liknande grejer. Jobben får jag främst genom kontakter, blir rekomenderad av tidigare kunder och genom att folk googlat och hamnat på min hemsida. Hur jag tar betalt beror lite på jobbets storlek. Oftast fakturerar jag när jobbet är klart och tryckt. I vissa fall delas fakturan upp och jag fakturerar en gång halvvägs och resten när det är klart. I några fall har jag begärt förskottsbetalning på en del av kostnaden. Sen finns det ochså tillfällen när kunden velat ha kostnaden på avbetalning.
Hej
Vad intressant att du vill bidra med dina erfarenheter! Är utbildad inom ett helt annat område men känner mycket för färg, form och skrivande. Vad har du gått för utbildningar? Är det svårt att få jobb? Tänker att det är stor konkurrens osv... Försörjer du dig heltid på det och vill du uppge vad du tjänar på ett ungefär?
Tacksam för svar!
Hur säkerställer du att det du formger och illustrerar byggs utifrån ett genustänk?
KONSTutbildning, ska det vara
tack för ditt svar!