• USB

    Myalgi

    Har varit sjukskriven det senaste året pga utmattningssyndrom och värk i kroppen. Har nu varit på en utredning som kallar värken för myalgi. Jag är helt säker på att det är fibromyalgi jag fått men eftersom jag "bara" ömmade på 8 TP så fick jag diagnosen myalgi.

    Är det någon mer som har det? Har googlat lite men hittar bara att det är muskelvärk. Vissa dagar kan jag inte använda händerna alls för att de gör så ont och nätterna är hemska för det bränner så hemskt i mina överarmar.
    Ingen hjälp verkar jag få utan det jag ska göra är att träna hårt. Tycker det verkar lite galet....
    Sjukgymnasten sa att man kunde säga att det var en lindrigare form av fibromyalgi.
     

  • Svar på tråden Myalgi
  • Peja02

    Såg ditt inlägg först nu och jag hoppas att du har fått hjälp. Den brännande smärtan som du skriver om låter som nervsmärta och den hjälper inga vanliga smärtstillande mediciner på utan man måste ta antingen äldre antidepressiva eller epilepsimedicin, för att slippa. Men jag hoppas att du har fått den hjälpen redan och att du mår bättre.

  • liliana04

    Hejsan!Jag har samma problem,ont i händerna!Har fått med diagnosen myalgi.Det gör så ont i händerna !!!!!!!!!!!!!
    Vet inte vad ska göra mer.

Svar på tråden Myalgi