• Anonym (Fobollsgalen son)

    Kläder för att spela fotboll på vintern

    Hej!

    Jag har en fotbollsgalen son som inte bryr sig ett skvatt om att det är vinter, kallt eller slask, han vill bara spela fotboll ute!

    Nu undrar jag vad jag ska klä honom i både för att kunna hålla honom varm, torr (både svett och vatten) och för att han ska kunna röra sig lätt och spela!

    Inte världens lättaste fråga men han vill så gärna vara ute och jag vill inte hindra honom då!

    Tacksam för svar! :)

  • Svar på tråden Kläder för att spela fotboll på vintern
  • Karin på Stadium

    Hej, 

    Jag skulle rekommendera ett underställ närmast kroppen (de finns olika material med bra andasförmåga, även i merinoull) sedan någon typ av andralager t.ex i microfleece och powerstretch.


    Ytterst rekommenderar jag ett vattentätt skalpalgg med tejpade sömmar. Det finns både byxor och jacka.

    Du hittar exempel på många bra plagg på vår webbsida:
    Underställwww.stadium.se/klader/barnklader-122-164/understall
    Microfleecewww.stadium.se/klader/barnklader-122-164/fleece
    Vattentäta skaljackor & byxor - www.stadium.se/klader/barnklader-122-164/jackor och www.stadium.se/klader/barnklader-122-164/byxor 


    Vänliga hälsningar, 
    Karin 


     
Svar på tråden Kläder för att spela fotboll på vintern