skaffa barn eller inte?
Syftet med min tråd är också ganska oklart, vill nog bara få skriva av mig, höra era spontana reaktioner, om någon annan känner samma sak eller kanske att någon skriver just det som får mig att fatta ett beslut.
I alla fall:
Är 36 år(kvinna), lever sedan många år tillsammans med en fantastisk kille som är som är bra på alla sätt och vis och jag känner mig trygg och älskad i förhållandet (vilket är stort då jag alltid som yngre känt mig oälskad och misslyckad). Visst är det upp och ner ibland, har tex tidigare haft starka känslor för en annan man (inget hände dock) men är i alla fall övertygad om att jag vill leva resten av mitt liv med min sambo. Jag har sedan jag var ung varit bestämd på att jag aldrig ska ha barn, har alltid tyckt att det verkat jobbigt, att det är ett för stort ansvar, att just mina gener inte behöver föras vidare osv.. Min egen uppväxt var väl inte helt fantastisk och det har nog präglat mig mycket, men har ändå idag en bra relation med den förälder jag har kvar i livet. Jag har tänkt så mycket på detta med att skaffa barn att det snurrar i huvudet - ska jag eller ska jag inte?
Alla våra vänner och i princip alla jag känner har nu ett eller flera barn och de flesta är också inne i "småbarnsåren". Jag ser alla dessa människor med sina barn och förstår inte hur de orkar eller vad som har gjort att de kunnat fatta ett så stort beslut som att skaffa barn. Bara tanken på att vara gravid med allt vad det innebär ger mig panik, sedan småbarnsår och aldrig ha tid för sig själv – hjääälp! Jag ser mina tjejkompisar som tidigare var roliga och självständiga enbart prata om sina barn och aldrig ha tid att göra något annat.
Till saken hör att jag har hobbies som tar mycket tid och som får mig att må bra. Har också ett jobb som tar alldeles för mycket tid och energi, har flera gånger blivit sjuksskriven kortare perioder då jag mår dåligt av stressen. Till saken hör väl också att jag ätit antidepressivt de senaste tio åren, och även om jag nu utåt sett är välfungerande är jag livrädd för att hamna i en depression igen och braka ihop totalt.
För några år sedan blev jag gravid, min sambo hann bli glad och förväntansfull. För mig var det några hemska veckor, mådde riktigt dåligt både fysiskt och psykiskt och jag valde att avsluta det hela med abort. Detta har förstås också gjort att jag är livrädd för att vara gravid, då jag aldrig vill må så dåligt igen.
Som ni hör så är det en massa rädslor jag brottas med. Om jag verkligen ville ha barn skulle jag kanske kunna kämpa med dessa rädslor, men nu vet jag inte – är det värt det?
Någonstans känns det ändå som att det vore häftigt med en familj, och det måste ju finnas en anledning till att alla skaffar barn, och att jag kanske skulle förstå den dag barnet kommer. Att jag har förmågan att älska en annan människa tvivlar jag inte på, men är förstås då rädd för att jag inte skulle tycka om mitt barn för att jag skulle se det som att det förstört mitt liv. Min fina sambo förtjänar verkligen att få bli pappa, har jag rätten att förvägra honom det?
Jag är så rädd för att ge upp mitt liv, men tänk om jag kommer att ångra mig när jag blir äldre och sitter där utan barn?
Jag har gått till psykolog för att reda i mina tankar kring detta, men redan andra gången sa hon åt mig att hon tyckte att jag skulle skaffa barn vilket gav mig panik så nu har jag ingen lust att betala mer pengar för att gå dit.
Det här blev långt och ganska osammanhängande, svårt att få ihop alla tankar som maler och har malt under många års tid.