Barnkanalen och Ipad eller Youtube också?
Tror vi började med Barnkanalen och Bolibompa, lilla dottern ville se bompabompa. Sedan blev det massor med VHS, CD, DVD och inspelat från nätet på olika språk, egen dator med internet där hon mest sett på Youtube.
Hon är nu 8 och lillebror är 4, de har fått varsin Ipad utan uppkoppling men med en massa roligt lärorikt inlagt. Det senaste ovanpå allt annat är AppleTV i barnrummet där det blev Youtube igen mest. Då hade dottern svårt att lägga sig för att sova eller hinna med läxorna.
Sedan mamma kopplade om så internet försvann för barnen, är det betydligt lugnare och trevligare tycker jag, med mest Ipad och Barnkanalen, även Nintendo har börjat användas. Kan det helt enkelt bli för mkt att ha allt som de flesta inte har?