Dottern svalde magneter..
Behöver vi åka in till akuten för det?
Behöver vi åka in till akuten för det?
Ja!!!!! Det är jättefarligt!!!
Ja!! De kan skada rejält om de börjar söka varandra i magen eller tarmarna!! Ring 1177 om du tvekar!
Har hon svalt en eller flera? Borde ju vara skillnad i farlighet liksom.
Du bör åka in så hon får röntkas ja.. Det kan vara jättefarligt
Det kan skada tarmarna så de måste operera bort delar av tarmen, de kan gå så illa att man dör. Ring 1177 eller åk in till akuten direkt.
Farligt. ÅK IN!
Jag säger som de andra - absolut ska ni åka in. En magnet ramlar igenom systemet, men om hon svalt två eller flera finns risken att de sprider sig i tarmarna och fastnar mot varandra med tarm emellan - då får hon tarmvred. Det dör man av om man inte blir opererad.
Tur i oturen är ju att magneter syns utmärkt på röntgen, så man kan se om och hur många hon har svalt.
Ja det är allvarligt eftersom magneterna dras mot varandra när de ligger i tarmarna och nöter då hål på tarmväggarna och då kan det bli fråga om liv och död på kort tid så självklart måste ni in på en gång så att de hinner plocka ut dem eller framkalla kräkning
När fick hon i sig dessa?
Livsfarligt, särskilt om det är fler än en.
Är det såna där små kulor som det varit en del om i tidningarna som några tonårsflickor svalt när de haft tungpieceringar?
Hur har det gått?