Tuvaduva skrev 2012-12-26 19:31:02 följande:
Är riktigt närsynt. -9 dioptrier. Men dock inga andra fel. Kunde använda linser när jag var yngre , men nu känns det som att "det sitter" nåt på ögat hela tiden (nästan) dessutom har jag lätt för att få ont i huvudet så får huvudvärk ganska snabbt..
Finns det någon med egna erfarenheter av linser och som har så kassa ögon som jag har??
Nån som det tog lång tid för att vänja ögonen vid linser mensen blev det bra?? Månader?
Eller får jag helt enkelt acceptera att jag har för dåliga ögon för linser??
Har testat "biofinity" (märke) som ska va extra bra men dom passar inte heller...
kan nån hjälpa mig?? Vore så tacksam!
Kontaktlinser som sitter rätt ska inte kännas. Det finns alternativ för den med ditt synfel, det är inte lika ovanligt som översynthet med samma styrka. Själv provade jag också Biofinity och kunde inte ha dom alls, men några
billiga endagslinser var otroligt bekväma. Eftersom dom linserna, som heter
Aura 1 Day, har nöjdhetsgaranti där man kan skicka tillbaka ifall dom inte passar kan jag rekommendera att ge dom en chans.
Måttet för BC (baskurva) bör inte skilja mer än 0.2 (enligt min optiker) men eftersom denna är 8,5 och den tidigare var 8,6 är det okej att använda. Om linsen är för kurvig eller platt kommer inte tillräckligt med syre till hornhinnan, så det är bäst att vara försiktig med baskurvan. Diametern spelar mindre roll, det mäter bara hur bred linsen är. Materialet (Ocufilcon) och vätskehalten (55%) är ungefär samma som Biomedics 1 Day, så gillar man dom gillar man troligtvis Aura 1 Day också.