• Anonym (Resa vart)

    Vart bör jag resa ensam till Kanarieöarna??

    Jag vill åka på en solsemester i februari/ mars, hade främst tänkt mig Kanarieöarna.
    Jag kommer att resa ensam av olika skäl, är tjej och 28 år.
    Det ska finnas shopping, nära till strand och lugn& ro, inga partyställen. Vackra omgivningar är viktigt.

    Vart ska jag åka?

  • Svar på tråden Vart bör jag resa ensam till Kanarieöarna??
  • Anonym (Resa vart)

    Ingen som har varit där?

  • mape81

    De lugna turistställena har inte så ofta kombinationen fina stränder och shopping på samma ställe :)


    De gånger jag har åkt själv så har jag valt hotell efter strand/pool och sen åkt lokalbuss till närliggande lite större "stad" någon/några av dagarna för att shoppa...


    Jag är bekväm och gillar inte lång transfer så det har blivit många besök i Bahia Feliz på gran canaria, stranden är inget att hurra för men hotellen är jättefina!


    Vill du ha fina stränder och kan tänka dig att åka buss till shopping så kolla tex på Amadores eller Maspolomas på Gran Canaria.


    Fuerteventura har oxå fina stränder om man åker till de mindre ställena utanför "storstadsshoppingen"..

  • andraadvent

    Jag gillar mest Gran Canaria, dels för Maspalomas och för utelivet samt att naturen är jättevacker där. Men skulle annars slå ett slag för Teneriffa, underbart fint med Teide i mitten av ön. 

    Menorca ska vara lugnt annars har jag hört men har själv inte varit där.  

  • Anonym (Resa vart)

    Tack för bra svar! Är Puerto de la Cruz på Teneriffa något att ha? Vad jag har läst verkar det erbjuda shopping, fin natur, stränder i närheten.
    Maspalomas såg fint ut men jag vill inte ha massa "party" runt omkring mig. Åker bort för att reflektera över mitt liv och behöver då lugn och ro, i så stor mån som möjligt.

  • andraadvent

    Hmm jag vet tyvärr inget om Puerto de la Cruz men du får väl åka dit och kolla läget Cool
    Men oavsett vilken ö du väljer och vart du än hamnar så finns lugna oaser i närområdet. Jag brukar fråga hotellreceptionisten eller restaurangpersonal om smultronställen att besöka. 

     

Svar på tråden Vart bör jag resa ensam till Kanarieöarna??