• Anonym (??)

    Är detta verkligen IBS? tacksam för svar.

    Har idag varit till läkaren för sjätte gången på en månad pga problem med diarrér,  kraftig illamående, hjärtklappningar, kallsvettning, yrsel och svimmningskänslor som börjar på förmiddagen och håller i sig 4-5 timmar och kommer flera ggr i veckan men inte varje dag. Men har INTE ont i magen, inga gaser eller rapar.
    Först säger läkaren att det är panikångest och skriver ut lugnande medel, det hjälper för stunden men dessa symtom kommer tillbaka vilken dag som helst.
    Idag fick jag nog när jag fick dessa symtom samtidigt som jag sket diarre flera gånger och kände mig konstant skitnödig och ont i tarmen trots att jag tömt den. känner mig även kissnödig och törstig hela tiden, kissar trots att jag knapp dricker något. Läkaren idag konstaterade att det kunde vara IBS... men har en känsla av att det inte är det, att det är något allvarligare... hela vardagen blir förstörd pga detta :( Någon med erfarenheter av IBS ? Ska man verkligen må så här pissigt dåligt av IBS? 

  • Svar på tråden Är detta verkligen IBS? tacksam för svar.
  • Anonym (??)

    ingen????:(

  • memadde

    Läkaren tror att det är IBS ? Utan undersökningar??

  • Anonym (gastroskopi)

    Jag har ibs, har gjort en gastroskopi och fått den diagnosen. Jag har de symtom som du beskriver, men har aldrig kopplat yrseln och att jag svimmar då och då till ibsen. Men jag tycker att du ska pusha på läkaren. Att få den diagnosen bara sådär låter märkligt.

  • Anonym (ibs)

    har du gjort någon gastro och koloskopi? annars tycker jag du ska puscha för det.
    sen ska du även kolla gluten, laktos, sköldkörtle och även blodtrycket.

    Jag har ibs + stress mage jag tål alltså inte stress alls, mina ibs symtom är svullen mage, kräkningar och diarreer som är fruktansvärda och det blir dubbel påslag om jag är stressad eller orolig för saker, dock svimmar jag inte eller blir yr.

    men för att få en konkret diagnos fick jag genom gå gastro och koloskopi och även lämna en massa blodprover.  de upptäckte då även att jag hade sköld-körtel underfunktion vilket gör att man kan få hjärtklippningar  frossa, tappa hår, gå upp i vikt,. problem med mage osv. så min mage vart lite bättre när jag börja med levaxin

    så puscha på för att få en ordentlig utredning och kan inte din vc läkare fixa de så kolla upp mag och tarm specialister i din kommun och be din vc läkare Skriva en remiss till dessa så du får rätt sorts hjälp 

Svar på tråden Är detta verkligen IBS? tacksam för svar.