Hur lång tid mellan promenader och hur länge ensam?
Jag funderar över hur länge ni låter era hundar vara ensamma på dan och hur ofta dom får gå ut och kissa?
Jag funderar över hur länge ni låter era hundar vara ensamma på dan och hur ofta dom får gå ut och kissa?
Var fjärde timme blir det kiss antingen ute på tomten eller under promenad.Och 4 tim max mer försöker jag undvika att hon får vara ensam
Ingen som vågar vara oanonym?
Var fjärde timme blir det kiss antingen ute på tomten eller under promenad.Och 4 tim max mer försöker jag undvika att hon får vara ensam
Skall vi åka någonstans o hon ej kan vara med ahr vi en som brukar ta hem min hund..vi hjälper arandra med hundvakt sas
Vår hund går ut 3 ggr per dag. Just nu är hon sällan ensam överhuvudtaget men normalt kanske mellan 5-7 timmar ensam beroende på hur vi går om varandra härhemma. Alltid sällskap av våra 6 katter dock.
Var fjärde timme blir det kiss antingen ute på tomten eller under promenad.Och 4 tim max mer försöker jag undvika att hon får vara ensam
Jag har varit hemma med min hund varje dag sedan han kom hem till oss för 2,5år sedan. Men han är ensamhetstränad och går bra att lämna några timmar, ett par ggr har det blivit upp till 6h, och då har han hälsat oss välkomna alldeles nyvaken. Men oftast blir det bara någon timme, och då har vi ofta med honom i bilen för då kan vi passa på att promenera på ett nytt ställe också när vi ändå är iväg.
Ute är vi med lite olika mellanrum, det beror på vad vi gjort ute innan. Är han trött efter en händelserik runda så kan det ta rätt många timmar innan det känns som om han behöver gå ut igen, men det snittar väl på att han är ute 4ggr. Är det fint väder så står ju dörren öppen hela tiden och då är han ute jämnt i princip, men gör inte ifrån sig på tomten så promenader behövs alltid.
Kan ju tilläggas att det är en stor hund.
4-5 promenader per dag,brukar ha gräns vid 4 tim el vid behov,hemma högst 4 timmar själv
Han är aldrig ensam, går ut 4 gånger per dag
Hon är ensam några timmar i veckan och vi promenerar i snitt 3 timmar per dag uppdelat på 4-5 promenader. Sen har hon chans att pinka när jag går ut och hämtar ved,posten,röker mm
Jag är hemma i princip hela dagen om jag inte går och handlar eller något vilket inte tar mer än 10-20min
annars så lämnar vi henne 3 timmar 2-3 gånger i månaden när vi storhandlar
väldigt sällan blir det 4 timmar (som igår när vi såg Hobbit, då blev det 4 timmar och 20min, inga problem)
hon letar först godis och går sen och tuggar på någon leksak, sen går hon och lägger sig.
hon säger till när hon behöver gå ut, men försöker hålla det till 4 timmar imellan, men det kan vara allt från 3-8 timmar (sambon tar ut henne 5 på morgonen, och om jag har haft en dålig natt så kan jag sova till 13, hon sover med mig, men det är inte ofta, går oftast upp 10, skulle dock aldrig lämna henne ensam 8 timmar! 6 är absolut max.)
hon går ut 4-6ggr om dagen
om vi har bil så brukar vi ta med henne, dock väldigt sällan på sommaren, och ser då alltid till att parkera i skuggan, hon har tillgång till vatten, och skyndar oss, om det inte går att vara i skuggan så stannar jag i bilen med henne eller så går vi ut. om det är riktigt kallt så tar vi med filtar och värmer upp bilen rejält samt skyndar oss.
Hon är ensam några timmar en gång i veckan ungefär.
Hon får gå ut cirka var 4:de timma, mellan två till fyra timmar om dagen brukar det bli.
Men visste ni att dom gjort en undersökning där man kommit fram till att den genomsnittliga hunden får 62 minuter promenad dagligen.
En timme per dygn alltså, vad gör dom, dom resterande 23 kan jag undra.
Morgonpromenad: ca kl 07,00-08,00 kanske tio minuter en kvart, ren behovsrunda
Lunch: ca kl 12-13 40 minuters promenad- 1 timme
Middag: ca kl 17-18 en halvtimmes runda kanske
Kväll: ca 22,00 allt i från en kvart till en timme eller längre (älskar kvällsrundor men inte nu i snökaoset)
Jag jobbar oregelbundna tider/nätter så när jag kommer hem vid 4 på morgonen får han gå ut då också. Pga mina arbetstider så är vi väl ganska flexibla med rastningstiderna , men aldrig mer än 4-5 timmar mellan gångerna.
Min hund har inget intresse i att vara ute i kylan så det är rätt poänglöst för tillfället, därav rena behovsrundor för tillfället. Däremot åker vi till skogen 1-2 ggr/vecka och tränar/lägger spår så han klarar sig gott och väl. Ensam hemma max 4 timmar/dag de dagarna jag och sambon går om varandra schemamässigt.