Bebis i säte, rumpan fixerad - någon med erfarenhet?
I förrgår i vecka 36 (35+6) var vi på ultraljud eftersom BM misstänkte säte vilket också bekräftades.
Läkaren stred för att vi skulle prova vända och bad att få känna på magen.
När hon kände på magen ändrade hon inställning tvärt, enligt henne så är rumpan högst troligt fixerad i bäckenet och tid för kejsarsnitt bokades tre veckor framåt. Hon trodde att ett vändningsförsök var menat att misslyckas och chansen att lillen vänder sig på egen hand uppskattade hon till omkring 5%. Hon sa att hon vill avstå ett eventuellt vändningsförsök.
Jag känner mig omtumlad eftersom man kastas mellan vaginal till kejsarsnitt på några minuter.
Åh nu, nu oroar jag mig för att det på inskrivningen ska visa sig att lillen vänt sig rätt med huvudet ner och vi blir hemskickade.
Jag vet inte vad jag vill med tråden egentligen, mest få bekräftat att en fixerad rumpa högst troligt sitter där den sitter de återstående veckor med kanske?