Du som kört pulverdieter, hjälp mig!
Ja ännu en vikttråd... I know men jag tror det sitter en hel del här inne som kan hjälpa mig.
Jag är väl medveten om vad som är en hälsosam viktnegång, vad jag bör äta, hur jag bör äta och vad jag bör äta. Jag är också väldigt insatt i träningbiten. Jag går ner ca 1 kg veckan och borde vara nöjd såklart.
Har tränat hela mitt liv. Men så för ett år sen kom ett tungt besked, mycket tungt besked och hela livet rasade ihop.. jag gick upp 10 kg pga mediciner och deppen gjorde att man blev sängliggande under detta året.
Det gör att jag idag väger 85 kg till mina 159 cm. Nu får jag väl fan för detta men sanningen är den att jag trivs på 73 kg och tycker min kropp är grymt snygg just då (då detta är min tidigare matchvikt inom min sport) Så visst är det enkelt att låta 2013 gå till en hälsosam viktnedgång men min hjärna börjar tröttna på detta liksom..
Så jag vänder mig till er som testat soppor/pulver (framför allt pulver). Jag har tänkt mig köra en ren kur på 14 dagar, dricka mycket vatten och äta mycket gurka om jag skulle sakna att tugga. Vad gick du ner när du testade detta? Vilket pulver kan man använda utan att kräkas utav äckelsmak? Vad ska jag tänka på? Är 14 dagar för lite?
Jag är alltså ute efter att göra något som får mig att rasa några kilon riktigt snabbt för att se resultat. Detta funkar säkert med mat också men känns enklare med pulver.