• assiicamill

    Någon som målat en badrums tapet?

    Har en liten fråga angående att måla vitt på en gul våtrumstapet

    Har varit in på många färg affärer och frågat och alla säger att man kan beroende på tapetens skick, och de känns inte om något problem i vårt fall då tapeten inte ens är ett år gammal så det borde vara grönt

    Men har läst att vissa har fått en "klibbig" tapet efter de målat , som att färgen aldrig torkat typ? har de blivit så för någon av er?  Någon som målat en våtrums tapet? Hur blev de ? Vad använde ni för typ av färg våtrumsfärg eller vanlig?, (kunde tydligen använda vad som) vi kommer även att tapetsera i dusch utrymmet

    :)

  • Svar på tråden Någon som målat en badrums tapet?
  • lillisen2

    Hej!

    Vi har målat över:) vi målade med vanlig färg, det enda vi märkte var att vi fick ta ett lager extra än vad vi fått i de övriga rummen, totalt 3 omgångar innan de var helt vitt annars fungerade de som "vanligt"

  • assiicamill
    lillisen2 skrev 2013-01-28 14:13:20 följande:
    Hej!

    Vi har målat över:) vi målade med vanlig färg, det enda vi märkte var att vi fick ta ett lager extra än vad vi fått i de övriga rummen, totalt 3 omgångar innan de var helt vitt annars fungerade de som "vanligt"
    Åh vad bra! skönt att bara kunna göra så än att riva ut hela rummet och tapetsera om eller kakla. Känns som en så lätt utväg. Men hade ni även tapet i duschen?
  • jimbo82

    Tvätta noga med målartvätt o använd badrumsfärg så går det

  • mysan77

    Hej vi fick rådet av en hantverkare att måla i badrummet. Vi använder våtrumstäck tror jag det hette, köpte på k-rauta. Tror inte att det är bra i längden att måla med vanlig väggfärg.

  • jimbo82

    Vanlig färg skyddar inte mot fukt o släpper ganska snart i våtutrymmen

  • lillisen2

    Vi har haft vanlig färg i över ett år och ingen färgändring :) nä vi hade inte tapet i duschen

  • jimbo82

    Fuktskador kan oxå förekomma med vanlig färg

  • assiicamill

    Var in på colorama och köpte färg, kalka av, sedan på med målartvätt, sen svampa med t röd och tillsist måla med våtrumsfärg sa han! Så nu är allt köpt så vi hoppas de blir bra nurå :)

  • lizetted

    Vi målade om vi vårt gamla hyreshus, våtrumstapeter och vi målade både golv och väggar.
    Först var det till att skrubba ordentligt med målartvätt, sedan skölja av, tvätta igen, skölja av, låta torka, köra ett lager med primer (vi hade ljusa tapeter så det räckte när vi ville måla vitt) och sedan två lager våtrumstapetsfärg på väggarna samt 3 lager på golvet!  

  • assiicamill

    Vi körde på och målade om Ett ljus gult till vitt och vi blev verkligen super nöjda:):)

Svar på tråden Någon som målat en badrums tapet?