Små stenskott i huven - mitt fel?
Jag lånade min brors bil i 3 veckor medan han var på semester. Det är silvermetallic som inte gått så långt (runt 2000 mil, tror jag).
Igår när jag skulle lämna tillbaka den så åkte jag och tvättade bilen och då märkte jag att längst ut på motorhuven fanns ett 15-tal små små stenskott. De syns inte om man står en meter bort men tittar man riktigt noga så ser man dem. Jag tänkte inte på det när jag hämtade bilen, men då var den inte tvättad utan lite smutsig på huven, så de kan ha legat under.
Är det jag som orsakat detta? Eller är det vanligt att bilar får såna här stenskott? Jag kan inte minnas att jag sett det på mina egna bilar, men jag har alltid ägt jättegamla rishögar så de kanske skulle försvinna i mängden.
Vad kostar det att lacka om en motorhuv (om han kräver det).
Tacksam för svar.