Åt vilket håll ska man sova?
Åt vilket håll sägs det att man ska ha huvudet när man sover? Försökte googla men fick så motstridiga svar..
Åt vilket håll sägs det att man ska ha huvudet när man sover? Försökte googla men fick så motstridiga svar..
Uppåt.
Jag vänder alltid på mig när jag har svårt att sova - då somnar jag direkt. Dvs huvudet där fötterna egentligen är! ;)
Nu menar jag Norr, söder, väster eller öster.
Har förövrigt huvudet mot öst nu, och sover bättre än nånsin :)
Jag kan inte så mycket om feng shui men det finns lite olika meningar om hur man ska sova, tror jag. En del förespråkar väderstreck enligt olika uträkningar och andra säger att det inte spelar någon roll utan att det är andra saker som är viktigare (typ inte säng under snedtak osv).
Så länge du inte sover under en stege så spelar det ingen roll.
Hrm.., jag som inte gillar när folk är dryga på FL har just skickat in ett raljerande inlägg. Ber om ursäkt för det!
Trevlig helg
Okej, svensk folktro alltså! :) Kan det vara norr? Norr tror jag ofta ansågs vara det "goda" väderstrecket.
Fast norr om kyrkan var ju inte bra förstås, där var det inget "fint folk" som begravdes... Meningarna går nog isär om bästa väderstrecket. Ingen gammal släkting som minns vad gammelmormor sa? :)
Tråkigt när ingen minns och gamla kunskaper försvinner! Har själv några sådana saker som inga släktingar minns, verkligen irriterande. Men kanske är det bara att han är ovan vid att sova åt det andra hållet så att det blir bättre om ett tag?
Okej, tre tips: 1. Vänta ett tag. 2. Byt tillbaka. 3. Pick and choose bland all folktro och alternativa vetenskaper och ställ sängen efter det. Rätt kul att googla runt lite och läsa om alla pseudosömnideer när man inte kan sova som jag gjorde igår! Currykors är ett hett tips på sökord! :)