starkskör skrev 2013-02-18 23:52:32 följande:
Hej!
Jag går i samma banor som dig. Har stått ut i nästan fyra år. Mitt sista hopp är en vidareutbildning, så har inte helt gett upp. Men blir det inte bra efter det så lämnar jag yrket helt. Jag har även provat att jobba i norge, tyvärr så upplevde jag det för jobbigt med resorna, att vara hemifrån.
Har ingen riktig uppfattning vad som gäller för de jobben du skriver om men du kanske kan höra med arbetsgivare vad de har för krav. Att sommarjobba låter ju som ett bra sätt att få in en fot någonstans. Jag tror det är det det handlar om att få in en fot i vad som helst. Så att man frias från vårdstämpeln.
Jag har satt denna tråd som favorit och vill följa hur det går. Några framsteg?
Tjena!
Vidarutbildning ger säkert lite bättre lön och är man intresserad av nåt speciellt är det ju utvecklande. Glöm inte att med vidarutbildning i Norge kan du tjäna riktigt bra pengar. Jag sökte ett jobb där och på nåt sätt missförstod de mig och trodde jag var specialist. Den timlönen jag blev erbjuden på natten trodde jag inte var möjlig.
Just nu jobbar åker jag i Norge i perioder och har upptäckt att jag trivs väldigt mycket bättre, förutom att det är för långt att resa i längden. Bättre bemanning, trevligare folk, mindre stress gör en arbetsplats ganska mycket bättre helt enkelt. Har blivit mer och mer jobb där så det är det jag kör på för tillfället. Har lite tankar på att flytta och skulle då hamna närmare gränsen. Hoppas då det går att ordna schema så att jag kan jobba 1,5-2 veckor i norge varje månad o klara mig bra på det. Sen tänker jag att jag skulle kunna ha ett extrajobb i Sverige under lediga perioder.
Det är den planen jag kör på nu men sen får jag nog se vad det blir. Blir säkert jobbigt att resa fram o tillbaka i längden. Har en bekant som sadlade om ganska snabbt efter sin utbildning. Tror han jobbade nåt år bara efter sin 4 år långa utbildning och vantrivdes men nu jobbar han som snickare. Han kände dock ägaren av företaget så ingen utbildning eller så innan utan han lär väl sig en del enklare grejjer på plats skulle jag gissa på.
Nej att jobba i vården kan vara ett rent helsike. Visst förstod jag innan min utbildning att det säkert blir mycket stress och dåliga tider men på visssa ställen jag varit tror man inte det är sant. Det värsta tycker jag nog är hur mycket bitterhet och konflikter det finns på vissa ställen. Iofs inte konstigt det blir så med dålig bemanning/tider/lön etc. Ja listan kan göras lång.