Tips runt dop och sådant
Vi har nu äntligen tagit beslut om att döpa vår son, som kommer bli 6 månader dagen efter sin dopdag.
Vi har stått och vägt länge mellan dop och namngivelsekalas (jag är inte döpt, men sambon är, och alla sonens kusiner också). Vi är inte speciellt kristna, men jag har kommit fram till att jag känner att det kan vara mysigt och fint att döpa Elias.
Datum är fixat, även tid, och församlingshemmet är inbokat.
Men nu är det ju allt annat som ska fixas med.
1 Inbjudningskort: Dessa ska ju fixas. Det jag tänkt på är det här med O.S.A.. Är det dumt att skriva att gästerna kan meddela antingen via telefon, mail eller facebook? Bör man ha med att de ska meddela hur många de blir, samt om de har några allergier? Bör man ha med vägbeskrivning, eller så? (Ev. Gäster från annat län).
2 Fika: Då dopet kommer äga rum kl 14.00, så har vi tänkt oss fika-buffe typ, med typ Bullar, kakor, mjuka kakor, samt Kaffe, Te, Saft (Bör man ha någon läsk också?). Är det snålt eller så? Saken är den att det kan komma att bli runt 50 gäster, om inte lite mer, och vi har ingen jätte budget avsett för dop. Jag mottager gärna tips på goda kakor eller så. Smörgåstårta känns som att det blir lite mycket, men tårta kanske vore något också..
3 Kyrkan: Bör man ha dopprogram? Vi kommer nog inte ha någon solosång eller så, men det känns ju som att ett program kanske kan vara ett fint minne för de gäster som varit på dopet. Hade ni velat ha ett dopprogram, eller är det något som ni kanske bara lagt i väskan efter och sen kastat?
4 Fotografering: Jag är mycket för fotografering och sådant. Borde man ha något smidigt upplägg runt detta? Borde man be någon filma (Då måste jag hitta någon som känner att dem vill filma!)
5 Faddrar: Vi har i stort sett bestämt helt hundra vilka vi ska fråga om de vill bli faddrar. Ska man ge dessa någon gåva? Vad brukar dessa ha för uppgifter som tex. i kyrkan?
Har ni några andra tips??
Berätta gärna hur ni gjorde!!
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-02-18 14:38
Ska man som förälder köpa någon present till Elias?
Smidig bordsdekoration?