• Längtanefterlilladig

    Tuja på stam

    Hej! Vi planterade thuja på stam i april 2012. Runt september-oktober 2012 började det gulna inuti "bollarna" & det blev visset. Bollarna är fortfarande gröna utanpå men inte inuti. Vad kan ha hänt?Kan det blivit något svampangrepp, torka eller liknande? De var rätt dyra så det känns ju inte kul om dem är döende redan. Vi satte ner dem i vanlig planteringjord & vattnade mycket. Vet föresten någon om man ska gödsla eller ge speciell näring nu i vår till trädet? Tacksam för svar!

  • Svar på tråden Tuja på stam
  • Adina15

    jag har läst man ska ge dem kogödsel och inget annat, det ger jag mina och det har funkat bra
     

  • TaSe

    Jag har ett gäng gigantiska thujor i trädgården och de vissnar lite här och var under vinterhalvåret. Jag tippar på att dina gör likadant? Något gödsel får mina aldrig. Möjligtvis lite gräs-klipp om jag inte har någon annanstans att göra av det.

  • Excentriskan

    Thujor är känsliga mot uttorkning. De vill även ha bra dränering. Brukar stå att man gärna ska börja vattna den redan innan tjälen gått ur jorden. Man kan också täcka över med säckväv under vintern (bollarna dvs).


    Förolämpningar är argument som används av folk som har fel
Svar på tråden Tuja på stam