Vårta- när försvinner den
Jag har fått en äcklig fotvårta. Har såklart köpt vårtmedel, och påbörjat behandlingen. När kan jag räkna med att den försvinner och finns risken att den sprider sig? Jag vill bara bli av med den NU!!!!
Jag har fått en äcklig fotvårta. Har såklart köpt vårtmedel, och påbörjat behandlingen. När kan jag räkna med att den försvinner och finns risken att den sprider sig? Jag vill bara bli av med den NU!!!!
står väl på förpackningen hur länge du ska använda för att den ska försvinna, men jag skulle räkna med 1 veckan innan något händer
Vårtor är virus i kroppen. När jag gick i mellanstadiet fick jag handvårtor, man kan behandla dessa men det uppkommer nya tills viruset slagits ut ur kroppen. Tog ca 1½ år innan de försvann.
Det finns väl vårtmedel som ska ta bort dem på en gång numera.
Jag har testat frysmedlet som finns på apoteket. En behandling, så ska de försvinna på 10-14 dagar. Jag behandlade igår, så jag vet inte om det har fungerat än.
Ah, eller så får du väl gå och frysa bort dem hos läkare. Då försvinner de iaf på en gång.
För mig tog det typ en månad. Det gjorde jätteont att ta på medlet efter att det hade börjat verka (och gå med det, man belastar ju foten), men det är så skönt att ha blivit av med aset! Skulle lätt göra det igen.
Tänk på att det oftast inte räcker med att bara pensla på. Du måste skrapa bort det som fräts bort med jämna mellanrum också. Det gör ont sen när huden är uppluckrad och syran ska på, men det är värt det! Du ser när det är frisk hud som börjar komma under. Det är ju skillnad på vårthud och vanlig hud. Mot slutet blev min vårta typ svart.