• TheQuo

    Ljusa upp fog i kök

    Jag tänkte fixa till fogarna i mitt kaklade kök. Det jag vill göra är att ljusa upp dem, de är nu mörk grå nästan mot svart, och jag känner att de skulle bli mycket snyggare och få en "modernare look" om fogen blir vit. Vad är det för produkt jag behöver? Det verkar finns fogfärg, fog finish, fogpenna, men vilken ska man använda? Vad är skillnaden mellan dem?
    Sen är också fogen närmast diskbänken  i dåligt skick, bitar har lossnat e.tc, är det bara att foga om eller? hur gör man det?

  • Svar på tråden Ljusa upp fog i kök
  • SE123

    Fogfinish tycker jag är en jättebra produkt men räkna med två strykningar om det är väldigt mörkt nu. Angående fogen mot bänken så om det är fog där så skulle jag skrapa ut lite och dra en silikon där, det är mycket bättre! Om det redan är silikon så skär bort allt och dra ny så allt får samma färg :)

Svar på tråden Ljusa upp fog i kök