grannen som smygtittar in i vår lägenhet
Jag har märkt att en granne står i sin lägenhet – på andra sidan innergården - och tittar in i vår lägenhet.
Jag låtsas som inget – men har börjat klä av mig och gå och lägga mig utan att dra ner persienner. Jag har annars alltid varit ganska noga att dra för innan jag tar av mig kläder eller liknande.
Vetskapen om att någon står och tittar på mig och min medelålderskropp är …uppfriskande om inte lite upphetsande. Ibland går jag runt i vår lägenhet i bara trosor och med en sidoblick kan jag se hur mannen går från ett fönster till ett annat i sin lägenhet bara för att få bättre insyn i vår.
Jag kan se hur han är i ett rum med fru och barn men när jag går in i vårt sovrum och tänder lampan flyttar han in i ett annat rum och jag kan skymta honom i mörkret.
Plötsligt har jag börjat – och det kan låta fånigt – med att dra ut på processen att ta av mig kläderna. Jeansen går av lååångsamt, allt går av långsamt och tanken på vad som går igenom grannens huvud är lite eggande.
Jag har även börjat smörja in brösten med fuktkräm framför en spegel som jag flyttat på så att grannen kan se mig både bakifrån och framifrån samtidigt. Vetskapen om att jag bli sedd får mig att tänja på gränserna.
Häromkvällen såg jag till att min man och jag hade sex med full belysning och persienner uppdragna. Tanken på att vi var iakttagna fick mig att bli mycket upphetsad.
Nu skäms jag lite för att jag ”lurade” min man. Han har inte märkt att vi är iakttagna och var inte medveten om att jag hade en baktanke med att ha sex med belysning och allt.
Men jag kan inte sluta. Tycker det är jätteupphetsande.