Nässelutslag/utslag på samma ställe??
Hej Måste kolla här, var svårt att googla fram nån info. Vår son fick för nån månad sen utslag i halva ansiktet, fläckigt och över ena ögat, så att det hängde och blev lite varigt. Mer hände inte, de gick bort efter ca 30min.
Nu hände det igen idag över exakt samma ställe, samma öga och samma fläckighet. Konstigt, brukar nässelutslag vara på samma ställe så exakt. (Fick dock allergimed. direkt så det försvann nästa omgående).
Han är allergisk sen innan, gluten och mjölk. Vet dock inte vad denna reaktion kom ifrån? Vi var in då med honom och dr sa att det var mer en direktkontakt reaktion, alltså han hade kommit i kontakt med något han var allergisk emot. Men det betvivlar jag på nu, eftersom det kom upp på samma ställe idag. Han är 1 år.
(Han åt precis innan kyckling med bla spiskummin kryddning och den dagen då han fick förra reaktionen lagade vi mat med kummin i, dock åt han inget av det då. Det är det ända jag kan se som samband).
Nån som vet? Känner igen?
Tacksam för svar.