Hur gör ni med åldergränser?
Hej!
Jag är nog den enda ( enligt min son i alla fall) som här hemma inte tillåter honom att spela krigsspel med åldergräns. Alla vännerna, både pojkar och flickor får lov att spela spel liknande som COD ( Call of Duty) vilket är krigsspel där figurerna man spelar med är människor och miljöerna vanliga landskap och vapnen sådana vapen som används i krig. Även rollfigurernas etnicitet är liknande verkligheten, exempelvis amerikaner mot arbab-liknande fiender.
De flesta av dessa spel har åldersgräns 16 år, vissa av dem till och med 18. MIn son är 11 år och ändå säger han att "alla" får spela COD och liknande krigsspel.
Pesonligen tycker jag det är förkastligt att in ehålla åldersgränserna som förälder. De finns ju där av en anledning. Och krigsspel med superbra grafik där speledt likar verkligheten och i många fall är väldigt råa , är inte okej att introducera barn för som något naturligt eller opropblematiskt. Varför vill man att 11-åringar och även yngre ska få det inpräntat att våld och krig inte är något konstigt. Något man kan simulera och roas sig med på fritiden? Alltså att i barnens värld normalisera våld och krig som en naturlig del av världen. Är det ingen annan än jag som tänker likadant om detta?
Jag tänker inte låta min son spela den typen av spel hemma. Däremot får han spela det hos kompisar eftersom jag uppenbarligen inte kan påverka vad hans vänenr ska få lov till, samt att jag inte vill att min son ska bli utanför på grund av mina regler i vårt hem. Men jag uppmuntrar till att spela andrqa spel istället, att han ska föreslå att spela Fifa exemplevis vid sådana tillfällen.
Vad är era kommentarer på detta mesd åldersgränser på tv-spel och dataspel, eller på filmer?
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-04-23 11:44
Ursäkta stavningen :S