Privatchaufför - hur mycket betala?
Jag lägger det här i känsliga rummet för att få vara anonym.
Jag har inget körkort och har precis flyttat till Malmö. Jag har en resväg (enligt eniro) 10,5 km från mitt hem till arbetsplatsen. Bussförbindelserna är urusla och 2 dagar i veckan börjar jag arbeta 06:45 på morgonen och trots att det inte är mer än 15 minuters bilfärd till jobbet så tar denna resa närmare två timmar med buss för mig.
Jag åker allt mer ofta taxi till jobbet och det blir mer och mer dyrt. En kompis sade att det vore billigare att anlita en privatchaufför eftersom det kostar så mycket för mig.
Vad hade du tyckt varit rimligt att ta betalt om du två ggr/vecka hade kört fram och tillbaka i egen bil 1,5 mil 2 ggr/vecka? Till saken hör att jag bor i centrala Malmö (om det spelar någon roll?)
Jag vet inte ens om det går att få tag i några "privatchaufförer" men om man kan få tag i någon som vill så kan det vara bra att veta hur mycket som är rimligt att betala.