• Anonym (Studerande)

    Sjukskriven foglossning

    Var hos läkaren och han sjukskrev mig pga min foglossning, då jag studerar 100% med både lån och bidrag undrar jag vad som händer nu med sjukersättning?
    Vad händer om FK inte skulle godkänna min sjukskrivning? Jag menar kan ju knappt röra mig och kan inte sitta längre stunder så att gå tillbaka till skolan är inte möjligt, samtidigt när man får beslutet har det också gått en lång tid med missad studietid?
     
    Jag har ingen vilande SGI.  

  • Svar på tråden Sjukskriven foglossning
  • Försäkringskassan

    Hej!

    Du ska göra en sjukanmälan till oss din första sjuka dag. Det gör du antingen via vår hemsida www.forsakringskassan.se , vår servicetelefon 020 524 524 eller vårt kundcenter 0771 524 524.
    Om vi godkänner din sjukskrivning kommer vi att meddela detta till CSN och då får du behålla studiemedlet från dem under sjukperioden.

    Hälsningar
    Lotta,handläggare 

  • Anonym (Studerande)

    Tack för snabbt svar, Jo jag har anmält på er hemsida och skickat läkarintyget, Hur lång tid brukar handläggningstiden vara?

  • Försäkringskassan

    Hej!

    Vårt mål är att handläggningen ska vara klar inom 30 dagar. Om allt är komplett kan det gå fortare.

    Hälsningar
    Lotta, handläggare 

Svar på tråden Sjukskriven foglossning