• tvågullungar

    Vill köpa lägenhet utomlands...

    Hej

    Jag skulle vilja köpa en liten lägenhet utomlands som vi kan semestra i. Jag tänkte på grekland eller Turkiet. Jag vore tacksam om ni kunde dela med er ni som har köpt hus/ lgh utomlands och kan dela med er av era erfarenheter och vad man bör tänka på..

    Tacksam för svar

  • Svar på tråden Vill köpa lägenhet utomlands...
  • EMU01

    Vad har det med förlossningsrädsla att göra?

  • Anonym (Y)
    EMU01 skrev 2013-05-15 07:14:23 följande:
    Vad har det med förlossningsrädsla att göra?
    Du tror inte hon bara råkat skriva inlägget på fel ställe...?

     
  • Leonari

    Kan ge dig tips för Grekland som jag tror är användbart i andra medelhavsländer. 1- åk till platsen ni funderar på och semestra några gånger innan ni köper. 2- försök att skapa kontakt med lokalbefolkningen när ni är där. 3- skulle själv inte välja att köpa ngn stans där det redan är mycket svenskar, känslan av utomlands försvinner lite då 4- om ni är säkra på stället så ta kontakt med flera mäklare inte bara en. 5- kolla upp hur många ägare fastigheten har, om den går i arv osv. Det bästa är att skaffa en bra advokat, välja några objekt och låta honom titta upp sånt.


  • Troll Home

    Hej tvågullungar!

    Jag jobbar på ett mäklar- och konstruktionsföretag i Alanya Turkiet som heter Troll-Home.
    Vi har mer än 13 års erfarenhet inom fastighetsbranschen och har kunder från hela skandinavien.
    Varför jag rekommenderar dig att gå direkt till ett konstruktionsföretag är för att då får du ett bra pris på lägenheten du vill ha redan från början.
    Att gå genom mäklare innebär högre pris, just för att då får du betala upp till 30% mer för samma lägenhet eftersom mäklaren måste ju också tjäna någonting på affären - han/hon får ju provision för säljet.
    Och att skulle vi säga att till exempel så behöver du hjälp om några år med någonting i lägenheten eller du har nått problem etc så istället för att kontakta mäklaren, som i sin tur ska få tag på konstruktionsföretag osv osv! Så vänder du dig direkt till oss (konstruktionsföretaget) eftersom vi alltid är runt bland projekten flera gånger i veckan, och kontaktar även våra kunder med jämna mellanrum för uppföljning,service osv.
    Fördelarna är många.
    Vi hjälper dessutom till med allt som behövs fixas inför lägenhetsköp, vi ordnar visningsresor hit från Sverige så att du får se de olika projekten/lägenheterna etc!

    Du är hjärligt välkommen att kontakta mig om du undrar någonting eller har frågor!

    Med vänliga hälsningar
    Denise 
    Troll-home

    denise@troll-home.com
    +905532653938

    www.troll-home.se

Svar på tråden Vill köpa lägenhet utomlands...