• Lotus

    Igångsättning, Berätta om din! Hur var det?

    Hallå!

    Är i vecka 38 + 6 idag och ska bli igångsatt på torsdag 23/5 pga smärta och sömnproblem.
    Är lite nyfiken på hur era igångsättningar har blivit? snabba, långa, hemska, helt ok  eller annat.
    Mitt andra barn men min första igångsättning, har hört att det kan ta en jäkla tid och göra mer ont, men även att det kan gå primaGlad

    Hoppas ni har ork och lust att berätta lite om eran igångsättning, skulle vara jätteintressant att höra.
     

  • Svar på tråden Igångsättning, Berätta om din! Hur var det?
  • Cornellia

    Det var helt lungt dom första 8 timmarna, då bara sov jag, spelade kort med maken och liknande. Sen började dom med värkstimulerande dropp.

    Jag har inget att jämföra med, men värkarna var vidriga, och man ville verkligen döda bm när hon kom och ökade droppet. För mig slutade det med akut kejsarsnitt 24 timmar efter att dom startat igångsättningen.  

  • sassysissy

    Jag blev igångsatt med sonen, och då tog det cirka 9 timmar tills jag  började ha värkar. Sedan hade jag intensiva värkar hela tiden fram tills sonen föddes 9 timmar senare. Har inget att jämföra med, men jag tyckte inte att det var så farligt. Visst, värkarna var väldigt starka, det gick från nästan ingenting till 90 sekunders värkar varannan minut. 

    Visst är det trevligt om kroppen sköter sig själv och förlossningen startar naturligt, är själv gravid i vecka 40+5 idag och har tid för igångsättning om en vecka om inget händer före det. Nu kommer det att vara med ballongmetoden, som är en "snällare" igångsättningsvariant.   

  • bebis11och12

    Grattis till kommande bebis! :) Jag blev beviljad igångsättning dagen före bf men jag väntade till 40+6 då jag inte klarade mer. Då tog dom hål på hinnorna sen började jag känna värkar efter ca 30 min. 3 timmar efter att dom tog hål på hinnorna var vår lille bebis ute. Det var en fantastisk förlossning! Jag kände mig väldigt trygg av att få vara på fl från start och jag blev väl omhändertagen. Detta var mitt andra barn, var orolig att det skulle gå fort då första barnet var född 2, 5 timmar efter första värken. Dom sa att det var till min fördel att jag var omföderska då de skulle hjälpa mig. Jag var öppen 4 cm när de tog hål på hinnorna. Min upplevelse av att bli igångsatt är väldigt positiv. Lycka till!

  • Dohgon

    jag blev igångsatt 38+6, men var då öppen 4 cm (hade varit det ett par veckor) och mogen för det. De satte dropp och tog hål på hinnorna så vattnet gick, 3,5-4 timmar senare var jag tvåbarnsmor helt plötsligt =) 

    Värkarna startade ordentligt kanske en halvtimma efter de tog hinnorna, trodde det skulle ta längre tid än det så blev förvånad. Sen hade jag konstanta verkar fram tills barnen kom ut. dvs ena värken startade innan den första var över så blev liksom aldrig någon paus direkt. det var skitjobbigt, men var inte alls så farligt ändå. så jag hade en bra igångsättning, men jag har inte någonting att jämföra med heller. 

  • Sisisisi

    Jag blev igångsatt med tvåan i v. 42+1. Det var fruktansvärt. Det hände inget när de stack hål på hinnorna så jag fick värkstimulerande dropp. Då kom värkarna igång och de gjorde sjukt ont. Mycket värre än när ettan föddes, då hjälpte tens, andning och lustgas jättebra. Nu hjälpte det inte alls. Värkarna följde inte den normala kurvan med toppar och dalar så jag kunde inte räkna ner tills när värken slutade. Jag kunde ha värktopp i 30 min för att den ha paus i 2 min innan det steg igen. När jag till slut fick eda stannade värkarna av. De skulle precis rulla upp mig på op när värkarna kom igång igen, så jag slapp kejsarsnitt. Det tog 14 h från att värkarna startade tills han var ute. Inget jag vill göra om.

  • camomille

    Med ettan fick jag en bard-kateter kl 15 (eftersom jag var minimalt öppen). Den ramlade ut kl 20 och då tog bm hål på hinnorna samt så fick jag värk-stimulerande dropp.
    Runt midnatt hade jag en riktig värkstorm, hade verkligen skitont. Värkarna gick i ett, hade nästan ingen paus alls mellan dem, så då fick jag epidural och så sänktes droppet lite.
    Efter det blev det lite lugnare, vid 4-tiden var jag öppen 10 cm men han var fortfarande för högt upp i  förlossningskanalen. Så kl 0710 föddes en lite kille med hjälp av yttre press eftersom jag inte orkade krysta själv. En helt ok förlossning.
    Med tvåan gick vattnet spontant kl 0630 och vid 9-tiden fick jag epidural lagd före jag fick värkstimulerande dropp eftersom jag var förlossningsrädd.
    (Fick en planerad igångsättning pga humanitära skäl, var inlagd när vattnet gick så det var bara ta hissen direkt till fl).
    Värkarna var inte alls så jobbiga, jag satt mest på en sån där medicinboll och fick rygg-massage av maken.
    Kl 11 kom bm och då var jag öppen 3 cm, sedan gick det snabbt.
    Kl 11:36 föddes min andra son på två krystvärkar. 
    Också¨en helt ok förlossning.
    Båda barnen kom i v 38

  • Lotus

    Sjukt intressant med alla olika händelseförlopp. Glad

    Hade en rätt jobbig första förlossning med värkar i 2 dygn innan dom tog hål på hinnan, den förlossningen startade av sig själv.
    Hoppas ju att detta kan gå en aning fortare men det återstår att se..
    Lika bra att räkna med en tuff förlossning så blir man inte besviken iallafallGlad
    Dom vill ge mig prostaglandin i tablettform som löses i vatten, hon trodde på Specialistmödrav. att det skulle räcka, någon med erfarenhet av denna metod? 

  • Drömmar och förhoppningar

    Jag fick gel kring 11-tiden på torsdagen, och igen efter sex timmar. Då först började jag få lite ont, kände ingenting under hela dagen annars. Men vid kontroll vid 22-tiden visade det sig att det inte hade hänt nånting. Fick sömntablett, värktablett och värkavstannande tablett och sov över på förlossningen. Efter frukost på fredagen tog de hål på hinnorna, efter lunch fick jag värkstimulerande dropp. Vid 15:30 var jag 3 cm öppen, kl 16 började jag med lustgas och 16:30 var jag 4 cm öppen. Kl 17:30 var jag fullt öppen (hade en oerhört intensiv timme!) 17:40 började krystvärkarna och efter tre krystvärkar kl 18:02 föddes hon. Det är min första förlossning och jag har inget att jämföra med, men det är det absolut häftigaste jag har varit med om.

  • Drömmar och förhoppningar

    Just det, hon föddes v 38+5, jag blev igångsatt pga att hon låg i säte och vände sig tillbaka, så efter andra vändningen ville de inte riskera att hon la sig i säte en tredje gång.

  • magplask

    Knappt så det räknas som igångsättning, men ändå.. :)
    var i v 42+0 och skulle bli igångsatt pga det, skulle få en BARD kateter men när doktorn som skulle sätta den kom så tyckte hon att det var onödigt, den skulle ändå bara ramla ur rätt snart.
    Var öppen ca 1 cm och lite av tappen var kvar, dessutom bakåtriktad. Men anyhow, det beslutades att det skulle tas hål på hinnorna istället.

    ca 30-40 min efter att vattnet togs så hoppade värkarna igång av sig självt, korta men intensiva till en början (30-40 sek långa men 2-4 min mellanrum direkt) men det dröjde inte alls länge innan jag var uppe i ca 1,5 min långa och 2 min mellan. 
    Så drygt 2 timmar efter att vattnet togs fick jag lustgas, gick bra men det blev jäkligt jobbigt ett tag då jag fick värkstormar som hette duga. Släppte inte masken en sekund haha.
    Fick en pilatesboll att sitta på men fy fan så oskönt, jag kunde inte röra mig eller prata pga värkstormarna. Rätt var det var medan jag satt på den där jävla bollen så fick jag krystvärkar!! Tur att maken hörde vad jag sa i masken så att han kunde ringa på klockan.
    In rusar barnmorskor och kastar upp mig i sängen, skitsmidigt.... tjopp så var huvudet ute och sen kom resten med.
    ca 3,5 timmar efter att vattnet togs så föddes lillponken! 7 min krystvärkar. 

    Så den enda hjälp jag fick med att starta förlossningen var att de tog hål på hinnorna. Det var mitt andra barn och första barnet tog drygt 17 timmar från första regelbundna värk, kunde aldrig i mitt liv tro att det skulle gå så snabbt som det gjorde med andra barnet!
    Men det gick bra allting och jag behövde inte sy :) 

  • Mercurialis

    Jag blev igångsatt i vecka 36+1, när jag väntade första barnet. Livmodertappen var opåverkad och igångsättningen gjordes med prostaglandingel. Dag 1 fick jag gel två gånger och inget hände. Dag 2 fick jag också gel två gånger, sista gången vid 17-tiden.

    Två timmar senare kändes ett molande i magen, ungefär som mensvärk. Vid 21-tiden hade jag värkar var tredje minut och lyckades somna mellan varje värk. Klockan 3 på natten var jag helt öppen och kände den första krystvärken. Bebisen låg fortfarande för högt uppe och under en timmes tid uppmanades jag att andas mig genom krystvärkarna.

    Klockan 4 fick jag börja krysta. Maken frågade BM om en uppskattning om när bebisen skulle kunna tänkas vara ute och hon gissade runt 4.30. Så blev det inte. Strax före klockan 7 tillkallades förlossningsläkare för att hjälpa bebisen ut med sugklocka.

    Sedan kom inte moderkakan ut, så när maken gick iväg med sonen till neonatal, rullades jag till operation och sedan till uppvak. 


    Don't walk in front of me, I may not follow. Don't walk behind me, I may not lead. Walk beside me and just be my friend.
  • Lotus

    Ska bli mycket intressant att se hur min egen blir efter era berättelser, känner mig inte jättenervös än men det kommer väl när man väl kommit in. Blir till att ladda datorn med filmer och saker att göra om det blir långdraget. Min tapp var rätt omogen i fredags men hade mjuknat på sig och blivit lite mer moget i måndags, så hoppas den är helt utplånad på torsdag.
    Finns det något ni skulle velat vara annorlunda under tiden ni låg inne? om ni skulle få göra om samma procedur, hade ni önskat att ni hade med er något, eller att dom hade behandlat er annorlunda? Har ni tänkt tex att NÄSTA gång om det blir samma så ska jag?????

    Kul att det är så många som vill berätta och dela med sig, jag tycker det är så himla intressant. Innan första barnet föddes kollade jag som besatt på förlossningskliniken, kanske inte var det smartaste men man vart lite insatt och vet vad som kan hända och gå snett även att det i flesta fall slutar jättebra.

  • Solstorm

    Hej!

    Jag blev igångsatt med dottern i vecka 39+2  pga vattenavgång utan värkar. Dom la en geldos kl 21 på fredagen och värkarna började vid 2 på natten. Vid 8.30 på lördagsmorgonen var jag öppen 5 cm. Fick EDA när jag var öppen 6 cm och sen rullade det på ganska snabbt. Hon är född 15.11 efter 15 min krystvärkar.
    Jag är jättenöjd med förlossningen. Hade läst skräckhistorier om igångsättningar men för mig gick det kanonbra! Från det att värkarna startade tog det 13 timmar innan hon var ute.  


    Alva 2012
Svar på tråden Igångsättning, Berätta om din! Hur var det?