pigglet skrev 2013-05-21 12:41:52 följande:
Har hon haft kaskadkräkningar efter varje ammat mål? Men gröt 1 gång/dygn gör att hon inte kräks längre?
Det vickan1 beskriver är väl reflux? att magmunnen inte slutet tätt och därför kommer maten upp. Gäller alla mål, speciellt flytande. Jag tror de vill konstatera att det är reflux det handlar om i så fall. Ofta har barnet svårt att sova då också, eftersom magsaften tränger upp i matstrupen och fräter.
Varför inte prova med ersättning i stället? Spannmål i den åldern kan göra stor skada som barnet får leva med restenav livet. Vid 4 månader är rekommendationen att man kan låta bebisen slicka någon sås från ditt finger tex. Vid 6 månader att man kan börja ge någon tesked av någon mat/gröt/välling.
ok, tack för tipset men jag har undersökt allt från reflux till komjölksallergi på bvc o de är inte säkra men de lutar åt att hon kanske bara e en kräkbebis men jag har fått ok med 4-mångröt från 4 mån med smakportioner innan, de visar sig vad de tycker där