Ettåring med feber
Min minsting är 13 månader. Han har varit täppt i näsan sen i torsdags med lite högre kroppstemp än vanligt (ca 37.3 inte direkt feber men ändå) men pigg och glad. Vi har levt på som vanligt.
I natt så fik han plötsligt hög feber. Vi hav paracetamol. I morse var febern uppe i 39,4 igen och jag gav en tablett igen. Fyra timmar efteråt var febern åter uppe i över 39. Han kräktes även upp frukostgröten.
Han vill inte äta, dricker lite gör han men vill bara sova med bröstet i munnen. Hade nästan slutat amma så det kommer inte mycket mjölk, men han vill väl ha det som tröst.
Ringde sjukvårdsupplysningen och de sa att jag skulle ge febernedsättande och se till att han dricker. Men paraceten håller ju inte febern borta verkar det som.
Jag kan inte rå för att jag känner mig orolig. Han är så slapp oh slö och bara sover. Är det farligt med hög feber?