"Vem fan vill sitta i kassan på ica?"
Jag jobbar själv inom handels, har jobbat både i inredningsbutiker och klädaffärer och kommer säkert att jobba inom handels hela mitt yrkesverksamma liv.
Men, jag sitter inte i kassan på ica, citygross, willys eller annan liknande butik och upplever att jag inte på långa vägar behöver höra lika mycket nedlåtande kommentarer om mina val av arbetsplatser som folk som jobbar i matvarubutiker får höra om sina. Och nu pratar jag inte om vad kunder säger utan hur jargången allmänt låter.
Jag blir riktigt irriterad när jag hör/läser om folk som ser ner på folk som "jobbar på ica" Jag skulle säga att jobba i en mataffär är ett väldigt viktigt jobb. För hur många svenskar odlar all sin mat hemma? Någon måste såklart sälja och ta hand om dom livsmedel ni äter. Dessutom är butiksjobb ganska krävande, det är inte bara att
"sitta i kassan och blippa varor" Det ligger mycket annat arbete bakom, kampanjer, logistik, hygien och administrativa arbetsuppgifter finns i mängder. Att jobba i butik är ett roligt jobb som kräver hög social kompetens.
Varför känner jag att "ni" kunder ser upp till mig som säljer märkeskläder och kostymer men tittar ner på mina handelskollegor som säljer varorna till era middagar?