Hittade det här från den här sidan: http://www.byggahus.se/forum/tradgard-allmant/142978-gunga-av-bildack.html
Hej igen. Nu äntligen lossnade tummen och jag ringde en firma som levererar däckgungor.
http://www.scancord.net/park_och_lek...ar/p735_93.php
De använder däck som har kasserats vid tillverkningen och inte varit ute och rullar på vägarna, därmed mycket renare. Sen behandlas de inte med lack/färg eller silikon längre (detta gjorde man förr i tiden, men av miljöskäl har man slutat med detta). Det enda som sker med däcket är att det tvättas innan det är redo att dungas på.
Men eftersom jag inte har ett nytt däck utan ett begagnat så skall jag nog tvätta det ordentligt först. (Hur? Ligga i ett bad lång tid med avfettningsmedel kanske?) Sen borde silikon funka bättre än lack eftersom det är mer följsamt.
Det scancord meddelade mig var att det spricker troligtvis efter ca 1 år pga UV-strålningen, men då får man väl fräscha upp det inför nästa säsong med lite nytt silikon. Kan ju inte vara jättejobbigt.