Recept på persisk mat?
Är det någon som har tips på någon sajt där jag kan hitta recept på mat, dryck, godis & bakelser från mellanöstern? Just nu har jag fått total - dille på ett visst godis jag köpte i en utländsk affär där jag bor. Vet ej vad godiset heter (det med pappret) någon som kan tala om det för mig? Vill gärna försöka ge mig på att göra eget. Finns några kakor med som jag är grymt sugen på. Heller inget namn där. De ser ut som snittar fast de är gula (tror de innehåller saffran) med pistache och honung i.
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-06-14 00:39
Sohan in Qom heter kakorna iallafall. Verkar vara hur svårt som helst... iranmedicalherb.com/news-a-articles-/103-step-by-step-making-iranian-sohan-in-qom
Godiset heter Sohan Asali verkar det som. Har min kompis Google rätt?

TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-06-14 00:45
Suck receptet på kakorna är hopplöst att hitta! Någon som har det? Den utländska affären vi har här har inte det. Jag kollade idag.
