• Sereena

    Sahlgrenska - använda frysta embryon för syskonförsök - någon som gjort?

    Hej,
    undrar om någon gjort IVF via Sahlgrenska och haft kvar embryon i frysen för framtida syskonförsök.

    Har ni gjort syskonförsök isåfall och hur går det till?

    Jag ringde och pratade lite med dem häromveckan, men skulle kontakta dem igen till hösten när det var mer aktuellt, eftersom jag nu bara ville höra mig för lite.

    Men vad jag förstod så kostar det då ca  13000 kr.
    Sen kunde man starta upp antingen via telefonsamtal med barnmorska, alternativt träffa en läkare. Telefonsamtalet gissar jag är gratis, eller? Men betalar man ytterligare 2000 kr om man ska ha startuppsamtal med läkare tro? 

    I övrigt, gissar att det bara är att beställa tid för insättning?
    (vår dotter blev till genom FET i naturlig cykel, så det lär ju inte behövas några hormoner, hoppas jag.) 

    Något mer som är bra att veta angående hur det går till? 

  • Svar på tråden Sahlgrenska - använda frysta embryon för syskonförsök - någon som gjort?
  • Lo81

    Hej vi har gjort detta vid två tillfällen. För att starta upp fick jag komma på ett läkarbesök där bland Vul gjordes för att se att allt var ok. Jag skulle ha slutat amma och ha fått tillbaks mens. Var tvungen att gå på nytt uppstartbesök eftersom en viss tid hade gått. Tror det kostade som ett vanligt läkarbesök 300, sedan planerade vi för försöket. Har egen ägglossning så testade med ägglossnongstest, msn ringer vid utslag och åker dit tre dar senare. Pengar ska betalas innan, Vi betalade via banken så vi fick skriftligt kvitto. Jag behövde oxå ta om infektionsproverna innan på min vårdcentral. Ganska enkelt var det, bara att testa och åka när det är dags. Tyvärr ledde dessa inte till någon graviditet för oss, men är nu gravid igen efter ytterligare två försök på Carlanderska istället, lycka till

  • Miniängel

    Jag följer denna tråden med intresse, då detta kommer bli aktuellt för oss till vintern...

    Ringde också och pratade med dem, och fick samma info som du Sereena. Så det är väl att ringa ungeär 2-3 månader innan man tycker att det är dags. Viktigt att ha slutat amma ungefär lika lång tid före sa dom till mig.

    Sätter dom alltid in ett embryo vid FET nuförtiden?   


    En önskan som blev sann
Svar på tråden Sahlgrenska - använda frysta embryon för syskonförsök - någon som gjort?