• Anonym (*sgi*)

    Skydda sgi

    Mitt vikariat på heltid går ut nu sista juni och jag har planerat att ta semester hela juli och kommer skriva in mig på arbetsförmedlingen i början av august.
    Jag är gravid och är beräknad till början av Januari... Hur länge räkna ni bakåt till sgi och skyddas mitt sgi nu när jag har blivit arbetslös eller hur fungera det?

  • Svar på tråden Skydda sgi
  • Försäkringskassan

    Hej

    Om ditt vikariat går ut sista juni så ska du skriva in dig på arbetsförmedlingen första arbetslösa dagen för att skydda din SGI. 
    Vi räknar SGI 6 månader bakåt i tiden och har man inte haft ett arbete under den tiden så ser vi till senaste anställning. För att skydda SGI så ska du vara inskriven på arbetsförmedlingen och söka arbete i minst samma utsträckning som du var anställd i tidigare. 
    För att ha rätt till en föräldrapenning så ska du haft en sysselsättning minst 240 dagar innan beräknad förlossning. Det kan vara arbete, vara inskriven på arbetsförmedlingen och söka arbete eller studera med studiestöd.

    Hälsningar
    Stella, handläggare
     

Svar på tråden Skydda sgi