• Sparvöga

    Hur potträna en 3-åring som vaktar sina blöjor som guld..?

    Vår son, han är 3 år, hatar att byta blöja och säger aldrig till varken när han har bajsat eller när han är överfull med kiss. Inte ens när han får svidande utslag av sitt intorkade bajs har han lärt sig att det är skönare med torra rena blöjor. Men trots att han hatar allt som har med själva blöjhanteringen att göra så vägrar han släppa sina blöjor.
    Vi hade sett fram emot sommaren och att kunna låta honom springa ute naken eller med bara kalsonger, men han blir helt hysterisk om man försöker lirka av honom blöjan. Han vill inte ens ta av sig byxorna, vissa dagar ska man vara nöjd om man ens får på honom shorts, han vill helst ha långa byxor. Och han vill inte bada ute, då han vet att det innebär att han måste ta av sig.
    Han vill absolut inte sitta på varken pottan eller toaletten, oavsett vad vi lockar eller mutar med.

    Så nu känner vi oss minst sagt villrådiga. Hur går vi vidare nu? Har någon nåt tips?
    Är det kanske för tidigt att potträna, han kanske inte är redo?
    Men hur gör man i såna fall för att åtminstone få honom att säga till direkt när han har bajsat i blöjan?? Inget vi har testat har fungerat..

  • Svar på tråden Hur potträna en 3-åring som vaktar sina blöjor som guld..?
  • NollÅtta

    Antar att ni reda testat diverse mutor då som att få ett klistermärke/liten present när man varit på pottan.. Detta fungerade för vår son, han har varit torr nu i ett par månader och fyller 3 i augusti.

    Kanske kan ni använda det paketet ni har dvs sluta köpa blöjor och förklara det för honom att "nu finns det bara si o så många blöjor kvar och sedan är de slut, då ska man kissa på pottan".

    Finns ju "roliga" pottor som spelar musik när man kissat och till och med pottor som har ett litet spel som barnet kan använda medans de sitter där.

    Vår son gillade att kissa samtidigt som oss första dagarna ett sk "kiss-race" haha. Man får ha sina knep.    

  • NollÅtta

    Sen får man ju räkna med "olyckor" och oftast tycker barnet det känns lite obehagligt att kissa/bajsa på sig när man bara har byxor eller kalsonger på sig. Dagens blöjor är väldigt bekväma men att kissa i brallorna är ju nåt annat. Bara dra undan mattor och köra vattentäta lakan i soffan

  • Mrs Firren

    Vår son var helt ointresserad av att gå på toan och definitivt pottan fram till han var fyra, då blev han intresserad och det släppte. Vore jag er skulle jag fråga honom emellanåt men avvakta den riktiga träningen tills han själv är intresserad, för att det ska bli en positiv grej och inte nåt som omgärdas av tjat och negativa känslor. Sen funderar jag på om han gör på något speciellt vis när han bajsar? Går undan, böjer sig ner, ligger på alla fyra, stannar upp? Bajsar han oftast en viss tid på dagen? Jag har läst att det är vanligt att folk generellt bajsar på morgonen, efter frukost. Kan inte ni försöka iaktta honom och lära er hans signaler i kroppsspråket även om han själv inte säger till? Båda våra barn är väldigt lätta att tolka nämligen och vi ser direkt när de bajsar, de har väldigt sällan gått med bajs länge eftersom vi kan byta med en gång. Dessutom tycker jag att blöjorna putar och luktar rätt illa också.

  • Anna J01

    Vi köpte trosor till vår dotter. Dom ville hon väldigt gärna ha på sig och då kunde man ju inte ha blöja. Hon fick välja mellan trosor eller blöja i början och sen va det ju väldigt tråkigt om det kom kiss eller bajs i dom nya fina trosorna (det blev ju en del...)
    Efter ett tag bestämde vi föräldrar att blöjorna skulle bort helt och påminnde henne en gång i kvarten att gå på toa.
    Då tog det bara några dagar så klarade hon det helt själv.

    Självklart jätteolika för alla men att låta honom välja ett par fina kalsonger i affären kanske skulle vara något.

  • Sparvöga

    Tack för alla tips!

    Klistermärken och spelande potta har vi, funkar inte. Det funkar inte ens att locka med russin (som är hans favoritgodis). Vi har testat att ha pottan i duschen när han ändå är naken, framför TVn, och vi har testat att kissa "ihop", typ kissrace. Men det är bara tvärstopp.


    MrsFirren - han står ofta när han bajsar, stannar upp liksom. Har man tur så ser man när han gör det och kan ta striden direkt. (Han byter inte blöja frivilligt...) Men ibland missar man det och då kan han leka vidare med bajs tills att man kommer nära och känner lukten. Han har dessvärre inga tydliga bajstider... det kan komma lite när som helst. Ibland 1 gång per dag, ibland 4.

    Han har fått vara med och köpa fina kalsonger med sin favorit Blixten McQueen   Men det hjälper inte. Han ska INTE ha dem på sig..

    Vi anske ska testa tipset att helt enkelt hävda att blöjorna i paketet är de sista och att de sen är slut. Men jag misstänker att det kommer att resultera i en hysteriskt ledsen unge när blöjorna plötsligt är "slut"..
    Men det är ju värt att prova.

Svar på tråden Hur potträna en 3-åring som vaktar sina blöjor som guld..?